Ostatnio dodane

Dziennikarze Radia Koszalin zarzucili dyrektorowi programowemu, że upolitycznia stację

Analizuje to rada nadzorcza

Piotr Kolbarczyk

Grupa dziennikarzy Polskiego Radia Koszalin napisała skargę na dyrektora programowego tej stacji Piotra Kolbarczyka. Zarzucają mu upolitycznienie radia i obarczają winą za to, że goście z tego powodu nie chcą już przychodzić do studia. – To są bzdury, dbam o zbalansowanie polityczne anteny – mówi Kolbarczyk portalowi Wirtualnemedia.pl.

Sprawa, o której poinformowało szczecińskie wydanie „Gazety Wyborczej”, ma swój początek w lipcu br. Wtedy to grupa sześciu dziennikarzy radia napisała skargę do prezesa Polskiego Radia Koszalin, Piotra Ostrowskiego, z prośbą o „podjęcie działań przeciwstawiających się aktywności politycznej” Piotra Kolbarczyka. Autorom listu nie podoba się, że w swoich codziennych komentarzach dyrektor programowy ma – ich zdaniem – wychwalać działania rządu PiS, jednocześnie krytykując poczynania opozycji.

– Ludzie odmawiają wypowiedzi, bo nie chcą występować w radiu partyjnym. (…) Dotychczas nie zdarzały się na antenie tak bezpardonowe przykłady uprawiania propagandy politycznej i publicznego spłacania długu wdzięczności swoim mocodawcom – piszą dziennikarze. Zaznaczają też, że mieli być instruowani, w jaki sposób informować o sprawach niewygodnych bądź wyjątkowo ważnych dla rządu, jak np. reforma sądownictwa. – Nie zgadzamy się, aby partyjny propagandysta psuł opinię naszej stacji – kończą swój list publicyści.

Poproszony przez Wirtualnemedia.pl o komentarz Piotr Kolbarczyk odpowiada, że list można określić jednym zdaniem: „Bzdury na kiju”. – Nie mogę zgodzić się z pismem, sygnowanym przez kilku zaledwie dziennikarzy. Od samego początku wyjątkowo troskliwie dbam o to, żeby antena radia była zbalansowana politycznie, nikogo nie faworyzuję. Więcej niestety nie mogę powiedzieć na obecnym etapie. Nie zwykłem też publicznie komentować wewnętrznych spraw firmy – mówi nam Kolbarczyk.

Skargą radiowców zajmuje się teraz rada programowa Radia Koszalin. Decyzja w tej sprawie zapaść ma w środę.

Piotr Kolbarczyk został dyrektorem programowym Polskiego Radia Koszalin w październiku 2016 roku. Wcześniej pracował jako dziennikarz i wydawca w dzienniku „Głos Dziennik Pomorza”, w „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze”. Publikował także w gazetach „Głos Koszaliński”, „Głos Pomorza” i „Dziennik Bałtycki”. W latach 90. był m.in. korespondentem Radia Zet, komentatorem Radia Północ, a także TVR Bryza.