Nagroda Nike 2017 dla Cezarego Łazarewicza

Cezary Łazarewicz nagrodzony Nike 2017

1 października br. laureatem 21. edycji Nagrody Nike został Cezary Łazarewicz. Za najlepszą książkę roku jury uznało jego reportaż „Żeby nie było śladów”. Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej” otrzymał Stanisław Łubieński za tom eseistyczny „Dwanaście srok za ogon”.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Jury Nagrody Nike doceniło książkę Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne. To reportaż prezentujący jedną z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL – zatłuczenie na śmierć przez milicjantów Grzegorza Przemyka. Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię 19-letniego maturzysty – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później.

Cezary Łazarewicz odebrał statuetkę z rąk Tomasza Fiałkowskiego, przewodniczącego jury. Na scenie pojawił się także Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Cezary Łazarewicz powiedział, że pracując nad książką zastanawiał się, czy kogoś to jeszcze obchodzi, czy ludzie będą ją jeszcze czytać. Dodał też, że ma nadzieję że za 20 lat znajdzie się ktoś, kto opisze dzisiejsze mechanizmy władzy i dostanie za to nagrodę.

Żeby nie było śladów

Za reportaż „Żeby nie było śladów” autor otrzymał wcześniej Nagrodę im. Oskara Haleckiego oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka ta została również Książką 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków i była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Cezary Łazarewicz urodził się w 1966 roku. Jest dziennikarzem prasowym, reporterem i publicystą. Pisał m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Przekroju” i „Polityki”. Jest autorem zbioru reportaży „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie” (2012), „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013) oraz „Elegancki morderca” (2015). Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł i statuetkę, których fundatorami są Fundacja Agory i „Gazeta Wyborcza”.

W jury tegorocznej edycji konkursu zasiadali: Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Joanna Krakowska, Antoni Pawlak, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner, Marek Zaleski i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Pozostałymi książkami-finalistkami 21. edycji Nagrody Nike były: „Serce” Radki Franczak, „Paraliż przysenny” Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej, „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego, „Włos Bregueta” Jacka Podsiadły, „Fałszerze pieprzu” Moniki Sznajderman i „Las nie uprzedza” Krzysztofa Środy.

Uroczysta gala Nagrody Nike była transmitowana przez TVN 24 i na Wyborcza.pl.

2 października br. wybrane książki autorów nominowanych do tegorocznej edycji konkursu trafiły do sklepów sieci Biedronka. Tytuły kosztują po 24,99 zł. Biedronka wprowadza do oferty książki nominowane do nagrody Nike od 2014 roku.