Grzegorz Miecugow nie żyje

Grzegorz Miecugow

Zmarł znany polski dziennikarz, redaktor radiowej Trójki, wydawca i prezenter Wiadomości w TVP1, współtwórca i prezenter Faktów w TVN, prowadzący program Szkło kontaktowe w TVN24.

Szok i bardzo smutna wiadomość. „Nie żyje Grzegorz Miecugow… piekielny smutek” napisał na swoim Twitterze Tomasz Zimoch.

Miał pochodzenie ormiańsko-gruzińskie. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie oraz studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Grzegorz Miecugow pracował w Teatrze na Rozdrożu. Od 1980 do stanu wojennego był dziennikarzem redakcji informacyjnej lokalnego warszawskiego radia. Po trzyletniej przerwie z radiem został redaktorem programów dla dzieci. W 1987 dołączył do zespołu Zapraszamy do Trójki, którego w końcu został szefem. W latach 1989–2001 jako „druh zastępowy” Grzegorz Miecugow poprowadził dziewięć wydań Listy Przebojów Programu Trzeciego.

W 1989 przeszedł do TVP. W TVP1 był prezenterem i wydawcą Wiadomości. W 1997 razem z Tomaszem Lisem współtworzył Fakty w TVN, których był także prezenterem. Po wyniknięciu konfliktu z Tomaszem Lisem Grzegorz Miecugow odszedł z redakcji i został doradcą marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego ds. medialnych. Do TVN wrócił w 2001. Prowadził pierwszą polską edycję reality showBig Brother, a także współtworzył kanał informacyjny TVN24.

Grzegorz Miecugow został następnie szefem wydawców TVN24. Od stycznia 2005 współprowadził Szkło kontaktowe. Został również prowadzącym program Inny punkt widzenia. Prowadził też program Gość poranny oraz Cały ten świat. W 2007 po sukcesie, jaki odniósł program Szkło kontaktowe, Grzegorz Miecugow wraz z Tomaszem Sianeckim napisał książkę Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu.

Był autorem felietonów z serii „Swoje wiem” w „Dzienniku Polskim”. Został też współpracownikiem „Przekroju”. W 1992 podjął się prowadzenia zajęć dla studentów dziennikarstwa w Katedrze Dziennikarstwa Collegium Civitas.

Grzegorz Miecugow wystąpił w filmach: Pułapka (1997) jako dziennikarz Wiadomości i Ryś (2007) jako policjant.