Ostatnio dodane

Zmarł Jan W. Gadomski

W poniedziałek 5 czerwca w wieku 91 lat, w Warszawie zmarł redaktor Jan W. Gadomski. Został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie. Był przez wiele lat związany zawodowo ze środowiskiem dziennikarskim Śląska.

Urodził się 7 sierpnia 1926 roku w Warszawie. Studiował w Akademii Nauk Politycznych. Pracę dziennikarską rozpoczął w 1952 roku w gazecie zakładowej „Kopalnia Jankowice”, w tym samym roku został publicystą w „Trybunie Robotniczej”. Po przerwie w pracy zawodowej spowodowanej aresztowaniem z powodu przynależności do AK, został zrehabilitowany i w 1959 roku podjął pracę jako publicysta w „Gazecie Olsztyńskiej”. W latach 1956 – 1957 był kierownikiem działu w piśmie „Co dalej” w Katowicach, a w okresie 1958 – 1961 kierował działem w „Trybunie Robotniczej”. Od 1961 roku był zastępcą redaktora naczelnego Ośrodka Telewizji Polskiej w Katowicach.

W latach 1966-1976 był redaktorem naczelnym Ośrodka Telewizji Polskiej w Katowicach, wiodącego w tych latach producenta programów muzycznych i telewizyjnych widowisk teatralnych. Przez następne dwa lata szefował zespołowi popularnego tygodnika „Panorama”.

W latach 1981 – 1982 był korespondentem PR i TV w Berlinie. Od 1982 roku pełnił obowiązki naczelnego redaktora w Naczelnej Redakcji Informacji PR, a następnie dyrektora – naczelnego redaktora Programu I PR. W latach 1983 – 1984 był redaktorem naczelnym DTV, a następnie komentatorem w Redakcji Międzynarodowej Programu I PR.

Był laureatem nagród: Komitetu ds. Radia i Telewizji w 1983 roku i Klubu Publicystyki Międzynarodowej Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL w 1988 roku. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz wyróżniony odznakami: Komitetu ds. Radia i Telewizji, „Zasłużony działacz kultury”, a także „Zasłużony w rozwoju województwa katowickiego”.