Ministerstwo Finansów: zakaz prenumerowania konkretnych pism jest z czerwca 2015 r., Mateusz Morawiecki polecił go wycofać

Mateusz Morawiecki

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że wytyczne co do prenumeraty prasy w urzędach skarbowych, obejmujące m.in. zakaz zamawiania kilku tytułów, zostały pierwszy raz wydane w czerwcu 2015 roku. Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zobowiązał już kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej do pilnego wycofania tych wytycznych.

We wtorek wieczorem Dziennik.pl ujawnił pismo z Ministerstwa Finansów do dyrektorów Izb Administracji Skarbowej, w którym powołano się na wytyczne z 24 maja ub.r. dotyczące prenumerowania prasy. Jakie to wytyczne? Zakaz zamawiania pism lokalnych, „Newsweeka”, „Polityki”, „Wprost”, „Pulsu Biznesu” i „Pressu” oraz ograniczenie do poziomu standardowego prenumeraty „Rzeczpospolitej” oraz „Dziennika Gazety Prawnej”.

Takie zasady skrytykowali niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze. – Ale to jest skandal… może choć Minister Rozwoju jest innego zdania? – zastanawiał się Przemysław Barankiewicz z Bankier.pl. – O, cenzura w prenumeracie – skwitował Dariusz Ćwiklak z „Newsweeka”. – Prasa lokalna też zła. Jasne, niech nie czytają, co o nich myślą petenci, dla których (tak myślałem) pracują – napisał Marek Twaróg z „Dziennika Zachodniego”.

Zaskoczeni wytycznymi Ministerstwa Finansów byli redaktorzy naczelni pism z listy, od których udało nam się już uzyskać komentarze. – Nie znajduję żadnego merytorycznego uzasadnienia dla takiej decyzji – stwierdził Jacek Pochłopień z „Wprost”. – Nie robimy gazety rządowej, tylko gospodarczą. Kupuje ją ten, komu potrzebne są nasze treści, mam nadzieję że również w agendach rządowych. I mam nadzieję, że będzie kupował – skomentował Bogusław Chrabota z „Rzeczpospolitej”.

Wydział prasowy Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl wyjaśnił, że wytyczne dotyczące zasad prenumeraty prasy zostało pierwszy raz wydane w czerwcu 2015 roku. – Z posiadanych dokumentów wynika, że ówczesna administracja podatkowa uzasadniała to zalecenie potrzebą redukcji kosztów poprzez standaryzację zamówień – wyjaśnia resort..

Jak nam przekazano, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zobowiązał kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej do pilnego wycofania tych wytycznych oraz przeglądu procedur zakupu prasy. – Powinny one pozwalać jednostkom na dobór czasopism zgodnie z potrzebami realizowanych zadań. Wicepremier zwrócił też uwagę, na zasadność szerszego korzystania z prenumeraty cyfrowej gazet i czasopism, która jest nowoczesnym i efektywnym kanałem informacji – opisuje Ministerstwo Finansów.