Ostatnio dodane

Anna Bedyńska wygrała Grand Press Photo 2017

Portret Wasilija i jego matki autorstwa Anny Bedyńskiej to Zdjęcie Roku w Grand Press Photo 2017

Anna Bedyńska wygrała Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2017. Zdjęcie Roku zrobiła w Moskwie 26 kwietnia ub.r.

 Zwycięskie zdjęcie Anny Bedyńskiej przedstawia Wasilija i jego matkę. Bohater ilustracji w wieku 19 lat został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, chociaż był niewinny. Dziś jest studentem trzeciego roku prawa. Matka poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że jej syn jest niewinny.

Wszystkie prace finałowe można zobaczyć na stronie www.grandpressphoto.pl.

Tradycyjnie już jury Grand Press Photo przewodniczył światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo – w tym roku był nim Francesco Zizola z agencji NOOR.

– Zdjęcie, które wybraliśmy jako zdjęcie roku, jest wyjątkowe z kilku powodów. Jest w tym zdjęciu pewna historia, która pokazuje intencje fotografa. Z drugiej strony jest coś więcej: jakiś taki bardziej uniwersalny wymiar – mówił podczas gali Francesco Zizola, przewodniczący jury Grand Press Photo. – To zdjęcie było dla nas okazją, żeby zastanowić się jaką rolę mają też kobiety w dzisiejszym społeczeństwie – dodał.

To do Zizoli należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć. Oprócz niego w jury zasiadali: Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiri Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński, Andrzej Zygmuntowicz.

Anna Bedyńska zdobyła nie tylko główną nagrodę Grand Press Photo 2017 (10 tys. zł), ale jej Zdjęcie Roku wygrało także kategorię Portret. W pozostałych kategoriach w grupie zdjęcia pojedyncze najlepsze były: Wydarzenia – zdjęcie Adama Konarskiego („Fakt”) pokazujące zamieszki pod komisariatem policji Wrocław Stare Miasto, które wybuchły po tym, jak zatrzymany na wrocławskim Rynku 25-letni Igor Stachowiak zmarł podczas przesłuchania; Życie codzienne – zdjęcie Tomasza Lazara (dla „The Washington Post”) pokazujące sukces, jaki w Japonii odniosła gra Pokémon Go; Ludzie – zdjęcie Łukasza Gdaka („Głos Wielkopolski”) przedstawiające młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach, która wzięła udział w cyklu warsztatów sensorycznych; Sport – fotografia Arkadiusza Gola („Dziennik Zachodni”) pokazująca mecz piłki nożnej podwórkowej drużyny; Środowisko – zdjęcie Beaty Zawrzel (Agencja Fotograficzna Reporter), prezentujące fragment zrewitalizowanego obszaru w centrum Katowic zwanego Strefą Kultury; Kultura i rozrywka – fotografia Damiana Kramskiego (Comcam.pl), pokazująca jak uczestników Biegu Katorżnika porywają byli żołnierze JWK Lubliniec.

W grupie reportaży w kategorii Wydarzenia pierwszą nagrodę otrzymał Mariusz Janiszewski („Doc! Photo Magazine”) za zdjęcia pokazujące bilans rządów Rodriga Duterte, nowego prezydenta Filipin, i jego wojny z gangami narkotykowymi. Zwycięzcy pozostałych kategorii w grupie reportaży to: Życie codzienne – zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz prezentujące Ah Mui Xae Kao i jej lalkę Kam Lai, która ma w sobie duszę dziecka; Ludzie – Mariusz Janiszewski („Doc! Photo Magazine”) za fotoreportaż o 15-letnim Jomalu Sulamie z Manili, który urodził się z porażeniem mózgowym; jego największym marzeniem jest grać w bejsbol.

W kategorii Projekt dokumentalny pierwszą nagrodę otrzymał Dawid Żuchowicz („Gazeta Wyborcza”) za 30 zdjęć zatytułowanych „Kombinat”. To opowieść o młodych ludziach z Troszyna i próbie poszukiwania przez nich szczęścia w miejscu, w którym czas się zatrzymał.

W kategorii Portfolio zwyciężyła Katarzyna Mrugała, studentka Sopockich Szkół Fotografii. Jej zdjęcia pokazują dzień z życia Anny, matki zajmującej się na co dzień trójką dzieci, w czasie gdy jej mąż pracuje.

Swoją nagrodę przyznał także mecenas konkursu Grand Press Photo – Nikon. Jej laureatem jest Tomasz Padło (Fundacja Bezgranica) za zdjęcie Jeziora Urmia, do niedawna drugiego największego słonego jeziora świata, które w wyniku katastrofy ekologicznej straciło większą część powierzchni.

Partnerzy konkursu i gali Adobe Stock oraz Provident Polska również przyznali swoje nagrody. Adobe Stock nagrodził Tadeusza Koniarza (Agencja Fotograficzna East News) za fotografię 65-letniego małżeństwa artystów ludowych, którzy tworzą m.in. rzeźby czarownic. Provident Polska nagrodził Piotra Gamdzyka za fotografię tancerki Szczecińskiej Opery na Zamku Ksenii Naumets-Snarskiej, która przygotowuje się do próby „Dziadka do orzechów”.

Podczas gali w warszawskim kinie Kultura po raz trzeci wręczono nagrodę w kategorii Photo Book Of The Year 2017 – trafiła ona do autora zdjęć „Nibyland” – Adama Lacha. „Nibyland” to obserwacja codzienności mieszkańców gminy Września. Wykonany został dla Kolekcji Wrzesińskiej. W jury tego konkursu zasiedli: Anna Sielska, Maga Sokalska i Przemek Dębowski.

Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Mecenasem konkursu i gali jest Nikon. Partnerami konkursu i gali są: Adobe Stock, Provident Polska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerem wystaw jest Drukarnia Andrus. Partnerami gali są firmy: Kino Kultura, Restauracja Kultura, TviP i Streamus, Film Garden, Upright Music, Grupa Żywiec oraz Holiday Inn Warszawa Józefów. Patroni medialni to: Tok FM, Fotopolis.pl, „Digital Camera”. Patron telewizyjny: TVN.