Ostatnio dodane

KRRiT: nierzetelny reportaż w „Czarno na białym” TVN24 o teoriach zespołu Macierewicza nt. katastrofy smoleńskiej

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oceniła, że reportaż pokazany w październiku ub.r. w programie „Czarno na białym” w TVN24 nierzetelnie opisywał koncepcje członków zespołu Antoniego Macierewicza na temat katastrofy smoleńskiej. Skargę na materiał złożył pełnomocnik pracującego w tym zespole prof. Wiesława Biniendy.

Reportaż Piotr Świerczka „(Nie)czyste teorie” został wyemitowany w „Czarno na białym” w TVN24 we wtorek, 11 października ub.r. W materiale pokazano m.in. animację z rekonstrukcją katastrofy smoleńskiej przygotowaną przez zespół parlamentarny Antoniego Macierewicza zajmujący się tą sprawą, wypowiedzi (m.in. byłego uczestnika konferencji smoleńskich i dziennikarza lotniczego) wytykające błędy w koncepcjach członków zespołu dotyczących katastrofy. Skrytykowano m.in. Wacława Berczyńskiego, prof. Wiesława Biniendę i Glenna Joergensena.

– W „Czarno na białym” o poważnych teoriach, w których roi się od prostych matematycznych błędów. Teoriach, które nawzajem się wykluczają. Teoriach, w których – jak sugerują sami autorzy – lepiej pewnych kwestii nie drążyć. To ostatnie wynika z ciekawej wymiany korespondencji między ekspertami Macierewicza, ale nie tylko – tak zapowiedziano reportaż.

W grudniu ub.r. pełnomocniczka prof. Wiesława Biniendy skierowała do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na ten materiał. KRRiT poprosiła firmę TVN o odpowiedź na przedstawione zarzuty i w zeszłym tygodniu podjęła uchwałę nakazującą nadawcy „zaniechanie działań, polegających na niedochowaniu należytej rzetelności i staranności przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów w audycji pt. ‘(Nie)czyste teorie’”.

W uchwale KRRiT oceniła, że przy przygotowywaniu reportażu naruszono art. 12 ust. 1 Prawa prasowego mówiący, że dziennikarz ma obowiązek „zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło”. Zwróciła też uwagę, że zapisy Ustawy o radiofonii i telewizji stanowią, że do treści w telewizji i radiu stosuje się przepisy Prawa prasowego.

TVN składał obszerne wyjaśnienia w toku sprawy, lecz KRRiT uznała je za niewystarczające. W najbliższym czasie Witold Kołodziejski – przewodniczący rady, wyda w tej sprawie nakaz usunięcia wszelkich nieprawidłowości. Nie podano, które konkretnie informacje w reportażu oceniła jako nierzetelne.

TVN nie skomentowało decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W lutym br. KRRiT po rozpatrzeniu skargi posłanki PiS prof. Krystyny Pawłowicz uznała, że w materiałach „Faktów” TVN z października ub.r. widać było zaangażowanie się nadawcy w spór polityczny, niereagowanie na nieprawdę i podsycanie społecznego napięcia, co może nosić znamiona propagowania mowy nienawiści. KRRiT wezwała TVN do niestosowania w przyszłości takich zabiegów.

Z kolei po skardze 135 przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych na serię materiałów „Wiadomości” TVP1 w krytycznym tonie opisujących działalność niektórych NGO-sów, przewodniczący Krajowej Rady zwrócił się do prezesa Telewizji Polskiej o wprowadzenie stosownych procedur umożliwiających przestrzeganie zasad bezstronności, rzetelności i pluralizmu.