„Krytyka Polityczna” ukaże się mimo cofnięcia ministerialnej dotacji

W kwietniu br. ukaże się numer kwartalnika „Krytyka Polityczna” (Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego), w którym zmiany wprowadził nowy redaktor naczelny – Julian Kutyła zastąpił Sławomira Sierakowskiego. Zmienił się też sposób finansowania pisma (na crowdfunding).

– Przekazanie mi obowiązków redaktora naczelnego pisma planowaliśmy już od jakiegoś czasu. Sławomir Sierakowski pozostaje szefem całej organizacji – mówi Julian Kutyła, który ostatnio odpowiadał za większość obowiązków związanych z wydawaniem kwartalnika. Z „KP” związany jest od 2005 roku jako redaktor i tłumacz, od 2010 roku jest jego wicenaczelnym. Redaguje też serwis Krytykapolityczna.pl i książki wydawnictwa.

„KP” ma nowy layout przygotowany przez Katarzynę Błahutę. Zmieni się format, kroje czcionek i oprawa.

45. numer „KP” jest pierwszym, który ukaże się za pieniądze pochodzące ze zbiórki w internecie. – Crowfunding prowadziliśmy na naszej stronie internetowej i w naszych kanałach społecznościowych. Zbieraliśmy na jeden numer i mamy tyle, ile potrzebowaliśmy, czyli około 30 tys. zł – mówi Kutyła. „KP” ukaże się w nakładzie 3 tys. egz. (wcześniej drukowano je w 4 tys. egz.).

Pismo nie dostaje już dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.