Zmarła dziennikarka Jolanta Klimowicz-Osmańczyk

Jolanta Klimowicz-Osmańczyk

W Warszawie zmarła Jolanta Klimowicz-Osmańczyk. Dziennikarka i żona publicysty oraz polityka Edmunda Osmańczyka. Miała 87 lat. Była członkiem Rodziny Katyńskiej oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Jolanta Klimowicz-Osmańczyk pracowała m.in. dla redakcji „Życia Warszawy”, „Trybuny Robotniczej”, „Rzeczpospolitej”. Trzydzieści lat współpracowała z Polskim Radiem.

Choć z wykształcenia była filozofem, przez pół wieku zajmowała się różnymi formami dziennikarstwa. Jak wspomniała w wywiadzie dla portalu „Na temat” do zawodu trafiła z przypadku. Na początku odpisywała na listy. Prawdziwa praca dziennikarska rozpoczęła się przy okazji wyjazdu do Brazylii w 1961 roku. Pojechała tam ze swoim mężem, znanym dziennikarzem, Edmundem Osmańczykiem.

Opublikowała kilka książek zawierających głównie wrażenia i przemyślenia z jej podróży po krajach Ameryki Łacińskiej. Jest autorką m.in. „Diabłów z Bahia”, „Życia i śmierci w Ameryce Łacińskiej” oraz „Mojego Chile”. Przez wielu uznawana za nestorkę polskiego dziennikarstwa. Swoją współpracę z radiem zakończyła w 2007 roku.

O śmierci Jolanty Klimowicz-Osmańczyk poinformowało Radio Opole.