Cezary Gmyz przeprasza za wulgarny wpis o atakowaniu opozycji

„Niewłaściwy dla korespondenta TVP”

Cezary Gmyz

Korespondent Telewizji Polskiej w Niemczech Cezary Gmyz przeprosił za wpis twitterowy z wulgaryzmem sugerujący użycie przez PiS siły wobec opozycji. – Rzeczywiście korespondent TVP nie powinien używać takie słownictwa – przyznał.

Cezary Gmyz wpis „Odnoszę wrażenie, że PiS mogłoby jeszcze trochę wzrosnąć gdyby zdecydował się na lekki wpierdol” zamieścił w czwartek tuż po północy. Wielu dziennikarzy aktywnych na Twitterze skrytykowało go za użycie w tweecie wulgaryzmu oraz sugestię o tak zdecydowanych działaniach władzy wobec posłów PO blokujących mównicę sejmową.

– Dzień dobry Polsko! Dziennikarz, publicysta, korespondent TELEWIZJI PUBLICZNEJ w Berlinie… przemówił – napisała Kamila Biedrzycka-Osica z WP. – Korespondentowi TVP w #Niemcy wieczorami udziela się duch dawnego Berlina. Ciekawe kiedy doradzi PiS jakieś podpalenie i stan wyjątkowy – stwierdził Bartosz Wieliński z „Gazety Wyborczej”. – Kilka miesięcy pod Bramą Brandenburską tak działa na mózg człowieka – ocenił Przemysław Barankiewicz z Bankier.pl. – Wytrzeźwiał? Nie, chyba jednak nadal w przedświątecznym nastroju – stwierdził Michał Broniatowski z „Forbesa”. – Korespondent TV, na którą społeczeństwo płaci abonament, namawia władzę do siłowych rozwiązań – ocenił Przemysław Szubartowicz z Wiadomo.co.

– Czarek, gdybyś był osobą prywatną to ok. Ale jesteś korespondentem telewizji publicznej. Dziennikarzem. My nie taplamy się w rynsztoku – napisał do Gmyza Jacek Czarnecki z Radia ZET. – To moje wrażenie z zasłyszanej w berlińskim metrze rozmowy rodaków, którzy nie wyglądali na elektorat PiS – odpisał Cezary Gmyz.

Cezary Gmyz, poproszony w czwartek rano telefonicznie przez Wirtualnemedia.pl o komentarz do sprawy, najpierw zaczął tłumaczyć, że niewiele słyszy, bo ma słaby zasięg. Drugiego połączenia i następnych już nie odebrał; nie odpisał też na smsa z prośbą o skomentowanie sprawy.

Telewizja Polska nie komentuje sprawy wpisu Gmyza. – Proszę zadzwonić po komentarz do szefa TAI – usłyszeliśmy w biurze prasowym. – Nie będę się wypowiadał na ten temat, proszę poczekać na oficjalne stanowisko z biura prasowego TVP – powiedział nam Piotr Lichota, szef TAI. Biuro prasowe zapewniło że jeszcze dzisiaj opracuje komunikat w tej sprawie.

Po godz. 11 Cezary Gmyz zamieścił na Twitterze przeprosiny za swój wpis. – Przepraszam też za użycie w twittcie wulgaryzmu. Rzeczywiście korespondent TVP nie powinien używać takie słownictwa. Choć mój wczorajszy wpis był wrażeniem z zasłyszanej rozmowy, uważam go za niewłaściwy i za niego przepraszam – napisał.