Emitel współpracuje z ABW i UKE w sprawie awarii MUX-3

Problemy z odbiorem sygnału TVP

Spółka Emitel współpracuje z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędem Komunikacji Elektronicznej przy ustalaniu przyczyn zakłóceń w emisji sygnału TVP na trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

W niedzielę Telewizja Polska podała, że od soboty widzowie informują o zakłóceniach w dostępie do sygnału naziemnego kanałów TVP, które znajdują się na multipleksie trzecim. Prezes Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl potwierdził, że poinformował o sprawie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Od momentu wystąpienia pierwszych problemów technicznych Emitel współpracuje z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej, przy ustalaniu przyczyn zakłóceń sygnału telewizyjnego TVP na multipleksie. TVP cały czas informuje na swoich antenach o problemach z odbiorem sygnału naziemnego.

Operatorem MUX-3 jest spółka Emitel. Wczoraj firma przekazała, że na 11 spośród 137 obiektów nadających sygnał MUX-3 nastąpiły „krótkie kilkuminutowe zakłócenia w prawidłowych emisjach spowodowane błędami synchronizacji”. – Zakłócenia wystąpiły jedynie na granicach stref SFN i dotyczyły niewielkiego procenta populacji. Obecnie trwają intensywne prace nad eliminacją zakłóceń – oświadczył Emitel.

Zgodnie z szacunkami Emitela, zakłócenia miały dotyczyć od 10 do 12 proc. populacji kraju. Operator opublikował mapę z zasięgiem potencjalnych zakłóceń oszacowaną przez dział radiodyfuzji Emitel.

EmiTel jest operatorem multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1, MUX-2, MUX-3 (to ten uległ w weekend awarii, nadaje wyłącznie programy TVP), MUX-4 (wykorzystujących częstotliwości z zakresu 470-790 MHz) oraz nowo uruchamianego multipleksu MUX-8 (wykorzystującego częstotliwości z zakresu 174-230 MHz). Spółka została w 2002 r. wydzielona z Telekomunikacji Polskiej. W 2011 r. spółka została sprzedana funduszowi Montagu Private Equity za 1,7 mld zł. Obecnie właścicielem EmiTela jest Alinda Capital Partners, amerykański fundusz specjalizujący się w inwestowaniu w spółki infrastrukturalne.