Wojciech Mann: prezes Polskiego Radia nie zarzuciła mi braków warsztatowych, informacje „Gazety Wyborczej” nieprecyzyjne

Wojciech Mann

Dziennikarz Trójki Wojciech Mann zdementował podaną przez „Gazetę Wyborczą” informację, jakoby prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła podczas poniedziałkowego spotkania zarzuciła mu braki warsztatowe. Okazuje się, że Stanisławczyk-Żyła mówiła ogólnie o brakach warsztatowych dziennikarzy.

Stwierdzenie, że Stanisławczyk-Żyła w poniedziałek podczas spotkania z grupą dziennikarzy Polskiego Radia zarzuciła Mannowi braki warsztatowe, znalazło się w artykule Agnieszki Kublik zamieszczonym we wtorek wieczorem w serwisie internetowym „Gazety Wyborczej”. Dziennikarka powołała się na anonimowych radiowców z siedziby Trójki (nie podała ich nazwisk).

W środę Polskie Radio w komunikacie podkreśliło, że spotkanie miało charakter wewnętrzny, a uczestnicy umówili się, że nie będą informować publicznie o jego przebiegu. Ponadto stanowczo zdementowało informację, jakoby prezes firmy mówiła Wojciechowi Mannowi o brakach warsztatowych.

Tę wersję potwierdził Mann w oświadczeniu wydanym w środę wieczorem. – Relacjonowane w mediach na podstawie nieprecyzyjnych informacji z drugiej ręki spotkanie radiowców z panią Prezes Zarządu PR S.A., Barbarą Stanisławczyk, było, jak to wspólnie uzgodniliśmy, spotkaniem o charakterze wewnętrznym. Skoro jednak w powielanych w różnych miejscach materiałach powraca dotyczące mnie osobiście sformułowanie, chciałbym niniejszym poinformować, że pośród kierowanych przez Panią Prezes pod moim adresem uwag i opinii nie było zarzutu wytykającego mi braki warsztatowe – napisał dziennikarz.

To oświadczenie znalazło się w kolejnym tekście Agnieszki Kublik na ten temat. – Podczas poniedziałkowego spotkania pani prezes miała długą i poważną wymianę zdań z Wojciechem Mannem. Gdy pytał, dlaczego dwie serwisantki Trójki zostały karnie przeniesione do archiwum IAR, długo mówiła o brakach warsztatowych – powiedział rozmówca cytowany w artykule.

Dziennikarka zaznaczyła, że informacje o spotkaniu uzyskała od trzech osób, według których prezes Polskie Radia miała wytknąć Mannowi, że długo pracuje w Trójce i zachowuje się, jakby stacja była jego własnością, oraz że w niedawnym wywiadzie dla Koduj24.pl skrytykował obecną sytuację w rozgłośni.

Grupa dziennikarzy spotkała się z prezes Polskiego Radia, żeby przekazać jej podpisany przez 177 pracowników list z postulatem przywrócenia do pracy zwolnionych niedawno dyscyplinarnie Pawła Sołtysa, Wojciecha Dorosza i Marcina Majchrowskiego – dziennikarzy będących w kierownictwie Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu Trzeciego i Drugiego Polskiego Radia.