Ponad 1000 książek od Polskiego Radia dla Polaków na Wschodzie

Ponad tysiąc książek od pracowników i słuchaczy Polskiego Radia zostanie przekazanych Polakom mieszkającym na Wschodzie. To efekt przedświątecznej zbiórki, jaką zorganizowała publiczna rozgłośnia radiowa.

Kartony z książkami trafiły do Fundacji Pomocy Polakom na Wschodzie, która dalej przekaże je rodakom za naszą wschodnią granicą. Za dar dziękował, pracownikom i słuchaczom Polskiego Radia, prezes Fundacji Mikołaj Falkowski. Zapowiedział, że kartony z książkami będą przekazywane systematycznie. Trafią przede wszystkim do bibliotek przy Domach Polskich i instytutach prowadzonych przez animatorów życia kulturalnego na Wschodzie, a także do bibliotek szkolnych na Litwie, Łotwie, Ukrainie czy Białorusi. Pierwsze transporty jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia pojadą na Wileńszczyznę.

Pomysł akcji zrodził się wśród dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy, którzy współpracują z rodakami za wschodnią granicą.

– Bardzo często kontaktują się ze środowiskami polonijnymi na Ukrainie, Białorusi i w krajach bałtyckich i usłyszeli, że jest taka potrzeba, aby zbierać książki dla Polaków, ale również dla Białorusinów, Ukraińców, Litwinów czy Estończyków, którzy chcą uczyć się języka polskiego – mówi Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy.

Zbiórka przerosła najśmielsze oczekiwania pomysłodawców.

– Do Polskiego Radia dla Zagranicy trafiło ponad 10 ogromnych pudeł z książkami. To ponad tysiąc cennych, nowych książek. Głównie jest to literatura współczesna, ale także pozycje z zakresu historii i turystyki. Przekazano nam także wiele wartościowych książek dla dzieci – mówi dziennikarka Polskiego Radia dla Zagranicy Halina Ostas.

kolei prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk zapowiedziała, że akcja zbierania książek dla Polaków na wschodzie będzie kontynuowana.

– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tej edycji akcji, znakomicie wpisującej się w misję radia publicznego. Jestem przekonana, że następnym razem zbierzemy dużo więcej ciekawych i cennych książek – mówi Stanisławczyk.

Akcja rozpoczęła się od dziennikarzy Polskiego Radia, którzy zbierali książki, a po nagłośnieniu akcji na radiowych antenach – książki przynosili także słuchacze.