Przed zatrudnieniem nowego naczelnego, likwidator Radia Szczecin zmienił regulamin

Sebastian Wierciak

Niedawno Radio Szczecin ogłosiło, że ma nowego redaktora naczelnego. Został nim Sebastian Wierciak z TOK FM. Kilkanaście dni wcześniej likwidator Robert Murawski zmienił regulamin wynagrodzeń, określający wykształcenie na poszczególnych stanowiskach. Bez tej korekty nie mógłby zatrudnić Wierciaka.

Pod koniec 2023 r. minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz postawił rozgłośnie regionalne Polskiego Radia w stan likwidacji. Przestali nimi zarządzać dotychczasowi prezesi, a wyznaczony przez ministra likwidator Paweł Kusak, zaczął powoływać osobnych likwidatorów dla każdej spółki publicznego radia. Radiem Szczecin w stanie likwidacji zarządzać zaczął adwokat Robert Murawski.

Murawski już w styczniu wziął się za porządkowanie spraw po byłym redaktorze naczelnym Tomaszu Duklanowskim. Radio Szczecin zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu przywłaszczenia kilku urządzeń służbowych przez Duklanowskiego.

22 stycznia na stronie internetowej stacji pojawił się komunikat: “Radio Szczecin przeprasza poseł Magdalenę Filiks i jej rodzinę”. Podpisał go Robert Murawski. Likwidator pożegnał się też z kilkoma pracownikami: Kamilem Nieradką, Grzegorzem Gibasem, Joanną Gralką, Andrzejem Kutysem i rozpoczął poszukiwania redaktora naczelnego.

W poniedziałek – 12 lutego, Radio Szczecin podało, że Sebastian Wierciak – były dziennikarz radia TOK FM i prezenter radia Złote Przeboje, Rock Radia i Radia Pogoda, został nowym redaktorem naczelnym.

Likwidator Robert Murawski zmienił regulamin przed zatrudnieniem redaktora naczelnego

Jeszcze pod koniec stycznia adwokat Robert Murawski wprowadził zmianę w jednym z dokumentów spółki: załączniku nr 2 do Regulaminu Wynagradzania Pracowników Polskiego Radia Szczecin SA. Polegała ona na usunięciu kolumny: „Minimalne wymagane wykształcenie” w „Tabeli stanowisk, kategorii zaszeregowania, maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz minimalnego wymaganego wykształcenia na danym stanowisku dla pracowników zatrudnionych w honoracyjnym systemie zatrudnienia”. W usuniętej kolumnie, była informacja, że redaktor naczelny powinien mieć wyższe wykształcenie. Zmiany uprawomocniły się tuż przed objęciem stanowiska przez nowego naczelnego.

Z Murawskim rozmawialiśmy jeszcze przed obsadzeniem tego stanowiska, pytając czy zmiany, które wprowadził w regulaminie, związane są z planami powierzenia funkcji redaktora naczelnego Sebastianowi Wierciakowi (był jedną z najczęściej wymienianych osób w środowisku dziennikarskim na to stanowisko), do pytania nie odniósł się. Usłyszeliśmy, że wykształcenie nie pokrywa się z umiejętnościami i kulturą osobistą, i że należy się zastanowić po co w regulaminie były wcześniej zapisy dotyczące wykształcenia.

Po ogłoszeniu informacji o nowym naczelnym w Radiu Szczecin dzwoniliśmy do likwidatora, ale nie udało nam się porozmawiać. Kolejnego dnia nie odebrał, na maila z pytaniem: czy celowo wprowadził zmianę w statucie, żeby zatrudnić Sebastiana Wierciaka, który nie ma wyższego wykształcenia, nie odpowiedział.

Nowy naczelny na pytanie, czy wiedział o wprowadzonej zmianie, która umożliwiła zatrudnienie go na stanowisku, mimo braku wyższego wykształcenia odpowiada: – Podczas procesu rekrutacji przedmiotem rozmów było moje 21-letnie doświadczenie w pracy w radiu. Nie znam ani powodów, ani historii zmian wewnętrznego regulaminu Radia Szczecin – mówi dla Wirtualnemedia.pl Sebastian Wierciak.

W dniu przejścia Wierciaka do Radia Szczecin, nową kierowniczką redakcji informacji została Elżbieta Bielecka. Przez ostatnich sześć lat pracowała jako korespondentka Polskiej Agencji Prasowej w Szczecinie, wcześniej była związana ze stargardzkim Twoim Radiem, Radiem Szczecin, internetowym Radiem Szczecin Extra i TVP3 Szczecin.