Pod koniec 2023 r. minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz postawił rozgłośnie regionalne Polskiego Radia w stan likwidacji. Przestali nimi zarządzać dotychczasowi prezesi, a wyznaczony przez ministra likwidator Paweł Kusak, zaczął powoływać osobnych likwidatorów dla każdej spółki publicznego radia. Radiem Szczecin w stanie likwidacji zarządzać zaczął adwokat Robert Murawski.
Murawski już w styczniu wziął się za porządkowanie spraw po byłym redaktorze naczelnym Tomaszu Duklanowskim. Radio Szczecin zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu przywłaszczenia kilku urządzeń służbowych przez Duklanowskiego.
22 stycznia na stronie internetowej stacji pojawił się komunikat: “Radio Szczecin przeprasza poseł Magdalenę Filiks i jej rodzinę”. Podpisał go Robert Murawski. Likwidator pożegnał się też z kilkoma pracownikami: Kamilem Nieradką, Grzegorzem Gibasem, Joanną Gralką, Andrzejem Kutysem i rozpoczął poszukiwania redaktora naczelnego.
W poniedziałek – 12 lutego, Radio Szczecin podało, że Sebastian Wierciak – były dziennikarz radia TOK FM i prezenter radia Złote Przeboje, Rock Radia i Radia Pogoda, został nowym redaktorem naczelnym.
Likwidator Robert Murawski zmienił regulamin przed zatrudnieniem redaktora naczelnego
Jeszcze pod koniec stycznia adwokat Robert Murawski wprowadził zmianę w jednym z dokumentów spółki: załączniku nr 2 do Regulaminu Wynagradzania Pracowników Polskiego Radia Szczecin SA. Polegała ona na usunięciu kolumny: „Minimalne wymagane wykształcenie” w „Tabeli stanowisk, kategorii zaszeregowania, maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz minimalnego wymaganego wykształcenia na danym stanowisku dla pracowników zatrudnionych w honoracyjnym systemie zatrudnienia”. W usuniętej kolumnie, była informacja, że redaktor naczelny powinien mieć wyższe wykształcenie. Zmiany uprawomocniły się tuż przed objęciem stanowiska przez nowego naczelnego.
Z Murawskim rozmawialiśmy jeszcze przed obsadzeniem tego stanowiska, pytając czy zmiany, które wprowadził w regulaminie, związane są z planami powierzenia funkcji redaktora naczelnego Sebastianowi Wierciakowi (był jedną z najczęściej wymienianych osób w środowisku dziennikarskim na to stanowisko), do pytania nie odniósł się. Usłyszeliśmy, że wykształcenie nie pokrywa się z umiejętnościami i kulturą osobistą, i że należy się zastanowić po co w regulaminie były wcześniej zapisy dotyczące wykształcenia.
Po ogłoszeniu informacji o nowym naczelnym w Radiu Szczecin dzwoniliśmy do likwidatora, ale nie udało nam się porozmawiać. Kolejnego dnia nie odebrał, na maila z pytaniem: czy celowo wprowadził zmianę w statucie, żeby zatrudnić Sebastiana Wierciaka, który nie ma wyższego wykształcenia, nie odpowiedział.
Nowy naczelny na pytanie, czy wiedział o wprowadzonej zmianie, która umożliwiła zatrudnienie go na stanowisku, mimo braku wyższego wykształcenia odpowiada: – Podczas procesu rekrutacji przedmiotem rozmów było moje 21-letnie doświadczenie w pracy w radiu. Nie znam ani powodów, ani historii zmian wewnętrznego regulaminu Radia Szczecin – mówi dla Wirtualnemedia.pl Sebastian Wierciak.
W dniu przejścia Wierciaka do Radia Szczecin, nową kierowniczką redakcji informacji została Elżbieta Bielecka. Przez ostatnich sześć lat pracowała jako korespondentka Polskiej Agencji Prasowej w Szczecinie, wcześniej była związana ze stargardzkim Twoim Radiem, Radiem Szczecin, internetowym Radiem Szczecin Extra i TVP3 Szczecin.