Według Reutersa kwota transakcji wyniesie 14,6 mld dolarów, czyli 90 dolarów za akcję Scripps Networks Interactive. Transakcja ma zostać sfinalizowana na początku przyszłego roku. 90 dolarów to o 34 proc. więcej niż cena akcji z 18 lipca, kiedy koncerny zaczęły negocjacje.
Ofertę kupna Scripps złożył też Viacom Media, ale została ona odrzucona.
– Scipps jest jedną z najlepiej zarządzanych firm mediowych na świecie, ze znakomitymi zasobami, silnymi markami oraz popularnymi programami – uzasadnia to przejęcie David Zaslav, prezes i CEO Discovery Communications. – Nasz biznes polega na opowiadaniu świetnych historii, autentycznych postaciach i widzach z pasjami. Wierzymy, że dzięki połączeniu się ze Scripps stworzymy silniejszą, bardziej elastyczną i bardziej dynamiczną firmę z globalnymi zasobami treści, które mogą być w pełni optymalizowane i monetyzowane poprzez nasze połączone sieci, produkty i usługi – dodał.
Scripps Networks Interactive jest nadawcą m.in. kanałów HGTV, Food Network, Travel Channel, Cooking Channel, DIY Network i Great American Country oraz wydawcą serwisu internetowego Food.com. Dwa lata temu koncern kupił Grupę TVN, za 52,7 proc. jej akcji zapłacił 854 mln euro, a resztą skupił od inwestorów giełdowych.
W ub.r. Scripps Networks Interactive zanotował 3,4 mld dolarów przychodów operacyjnych (o 12,7 proc. więcej niż rok wcześniej) i 847,4 mln dolarów zysku netto (po wzroście w skali roku o 8,9 proc.). Wiosną br. sprzedał Ringier Axel Springer Media za 185 mln zł pozostałe 25 proc. udziałów Grupy Onet. SNI wynosi obecnie ok. 9 mld dolarów.
Discovery Communications w ub.r. zanotował 6,5 mld dolarów wpływów (o 2 proc. mniej niż rok wcześniej), z czego 46 proc. na rynkach poza USA. W lipcu 2015 roku firma sfinalizowała przejęcie Eurosportu za niecały miliard euro. Jednocześnie kupiła prawa do transmisji w Europie w telewizji i internecie igrzysk olimpijskich, które odbędą się w latach 2018-2024. Kapitalizacja giełdowa koncernu wynosi ok. 15 mld dolarów.
Firmy szacują, że wspólnie będą miały 20 proc. udziału w widowni płatnych kanałów telewizyjnych z reklamami w USA. Razem będą produkowały ok. 8 mln godzin własnych programów rocznie i miały w swoich zasobach ok. 300 tys. godzin różnych treści.
Koncerny oczekują, że synergie kosztowe wynikające z fuzji wyniosą ok. 350 mln dolarów.