Jak podano w komunikacie, postępowanie będzie w szczególności dotyczyć ustalenia, czy reportaż zawiera treści naruszające art. 18 ust. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji, poprzez propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu.
„Przewodniczący KRRiT będzie również badać, w jakim stopniu ewentualne rozpowszechnianie nieprawdziwych i nierzetelnych informacji narusza warunki koncesji udzielonej TVN S.A. na nadawanie programu pn. TVN” – podała KRRiT w komunikacie. I dodała: „Obecnie przedstawiciele nadawcy zapoznają się z materiałami zgromadzonymi w toku dotychczasowych czynności”.
Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, na który w komunikacie powołuje się KRRiT, TVN grozi kara pieniężna w wysokości do 50 proc. rocznej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do rozpowszechniania programu drogą naziemną.
Jak dodała KRRiT, sprawa ma związek ze skargą, którą złożył Antoni Macierewicz z Prawa i Sprawiedliwości.
77-minutowy reportaż „Siła kłamstwa” miał premierę we wrześniu w specjalnym wydaniu magazynu „Czarno na białym” w TVN 24, a następnie także w głównym TVN.
W reportażu jego autor Piotr Świerczek dowodzi, że podkomisja Antoniego Macierewicza z PiS ukryła dowody niezgodne z tezą o zamachu w Smoleńsku. Podkomisja smoleńska stwierdziła z kolei, że „zarzuty i pseudoargumenty przedstawione przez stację TVN są fałszywe i prezentują rosyjski punt widzenia, wprowadzając w błąd polską opinię publiczną”.
Reportaż nagrodzono na gali Grand Press 2022 w kategorii dziennikarstwo śledcze.
– Bardzo dziękuję, bo nie ukrywajmy, że ta nagroda jest za to, że nie osierociłem swojego tematu. Pewnie każdy dziennikarz ma taki grzech na swoim sumieniu. Myślę, że dlatego, że przez 12 lat pilnowałem tego tematu, to na rozmowy ze mną zgodziły się osoby niezwykłe. Było im ciężko, bo były bardzo blisko Antoniego Macierewicza – powiedział Piotr Świerczek, odbierając nagrodę.