Adam Bodnar po skardze widza chce wyjaśnień dot. pasków informacyjnych w „Wiadomościach”

"Paski" w Wiadomościach

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poprosił o wyjaśnienia Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w kwestii stronniczości zarzucanej „Wiadomościom” TVP. Powodem jest skarga od widza – jak pisze RPO.

Piszący skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich wskazał na stronniczość i brak niezależności oraz pluralizmu „Wiadomości”. – Taki stan rzeczy powoduje, że telewizja publiczna nie wypełnia prawidłowo swej misji. W piśmie do Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, RPO przypomniał, że w interesie publicznym, do którego chronienia w ramach w radiofonii i telewizji Rada została powołana, jest zapewnienie rzetelnej i bezstronnej informacji obywatelom – brzmi komunikat biura RPO.

Adam Bodnar w liście do Witolda Kołodziejskiego przywołał także składane w ub.r. wnioski o przeprowadzenie kontroli w TVP. Wskazał też, że dotychczas podejmowane przez Radę działania nie zmieniły praktyki publikacji „potencjalnie stronniczych materiałów przez telewizję publiczną”. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich zawnioskował o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

Sprawą pasków informacyjnych w „Wiadomościach” Adam Bodnar zajmował się już w kwietniu ub.r. Wówczas – powołując się na sprawozdanie Rady Języka Polskiego o paskach „Wiadomości” TVP1 – ocenił, że telewizja publiczna narusza ustawę o RTV, opłata abonamentowa jest wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem, a dziennikarze publicznej telewizji naruszają Prawo prasowe, które nakazuje im szczególną staranność i rzetelność. Skargę na nieobiektywność mediów publicznych zgłosił też w marcu br. Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w kwietniu br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” zwiększyła się o rekordowe 37,12 proc. (895 tys. osób) do 3,31 mln oglądających. Udział „Wiadomości” w oglądalności pasma wzrósł z 17,91 proc. do 22,49 proc.