Ostatnio dodane

Fotoreporterzy katowickiej „Wyborczej” w finale Grand Press Photo

Nominowane do Grand Press Photo 2020 zdjęcie Grzegorza Celejewskiego

Fotografia posilającego się strażaka podczas akcji ratunkowej i portret seniorki nieformalnej sekcji pływackiej. Te zdjęcia dwojga fotoreporterów katowickiej Gazety Wyborczej – Grzegorza Celejewskiego i Anny Lewańskiej – znalazły się w finale konkursu Grand Press Photo.

Grzegorz Celejewski zdobył nominację w kategorii „Zdjęcie pojedyncze – wydarzenia”. Fotografia jego autorstwa przedstawia strażaka podczas chwili przerwy w akcji ratunkowej po tragicznym wybuchu gazu w Szczyrku. Została wykonana 4 grudnia 2019 r.

Trudno się cieszyć

– Na konkurs wysłałem pięć zdjęć w różnych kategoriach, bo tylko tyle można, choć każdy fotograf prasowy robi ich w ciągu roku tysiące. Nominowane zostało to jedno, ilustrujące wybuchu gazu w Szczyrku, wskutek którego zawalił się jeden z domów i zginęło osiem osób, członków jednej rodziny. To było jedno z najważniejszych, a na pewno najtragiczniejsze wydarzenie w regionie w całym minionym roku – mówi Grzegorz Celejewski.

Nominacja do Grand Press Photo 2020, kategoria ‚wydarzenia’: Strażak podczas chwili przerwy w akcji ratunkowej po tragicznym wybuchu gazu w SzczyrkuNominacja do Grand Press Photo 2020, kategoria ‚wydarzenia’: Strażak podczas chwili przerwy w akcji ratunkowej po tragicznym wybuchu gazu w Szczyrku Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

– Zdjęcie to miało uzmysłowić czytelnikom naszej gazety, że stała się tragedia. W takich sytuacjach trzeba pamiętać o tym, by wykonywać zdjęcia nadające się do prezentacji w mediach, nie mogą to być fotografie makabryczne – dodaje fotoreporter.

Z jednej strony uradowała go wiadomość o nominacji, z drugiej – jak przyznaje – trudno się cieszyć, bo przecież za tym zdjęciem kryje się tragedia wielu ludzi. – Wolałbym, żeby ten wybuch się nie wydarzył. Zdjęcie wówczas by nie powstało, ale żyliby ludzie, którzy wtedy zginęli – podsumowuje Grzegorz.

Portret inny niż wszystkie

Anna Lewańska otrzymała z kolei nominację w kategorii „Zdjęcie pojedyncze – ludzie”. Fotoreporterka katowickiej „Wyborczej” uwieczniła na nim panią Annę, dziewięćdziesięciolatkę, najstarszą członkinię nieformalnej sekcji pływackiej „Welonki”, które pływają we własnoręcznie uszytych kolorowych czepkach.

Zwycięskie zdjęcie Anny Lewańskiej w kategorii Zdjęcia pojedyncze - ludzie
Nominowana  w kategorii „Zdjęcie pojedyncze – ludzie” fotografia Anny Lewańskiej

– Umówiłam się z paniami, by zrobić zdjęcia do tekstu. Panie okazały się bardzo miłe. Po godzince pływania zaprosiły mnie na kawę. Wszystkie były w świetnej formie – zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Z panią Anią, bohaterką nominowanego zdjęcia, złapałam najlepszy kontakt – mówi Ania Lewańska.

Na konkurs wysłała to jedno zdjęcie. – Brałam pod uwagę sporo innych zdjęć, ale to – jak sądzę – jest po prostu wyjątkowe. Nie jest to „czysty” portret. Twarz pani Ani jest nie do końca widoczna, na pierwszy plan wysuwa się jej kolorowy czepek i jej ciało w przepięknej pozie. Patrząc na nie, można pomyśleć, że w basenie ćwiczy jakaś młoda dziewczyna, a nie seniorka – dodaje fotoreporterka.

W tym roku do konkursu Grand Press Photo zgłoszono rekordową liczbę 5273 zdjęć. Jury nominowało do finału 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży i cztery projekty dokumentalne, czyli 266 zdjęć wykonanych przez 61 autorów.

Nominacje do Grand Press Photo – XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej – otrzymało w sumie ośmioro fotografów „Wyborczej” oraz dwoje fotografów, którzy zrobili zdjęcia dla „Dużego Formatu”.

Internauci też mogą głosować

Tegoroczne jury konkursu współtworzą: Pieter Ten Hoopen (Agencja VU/Civilian Act; przewodniczący), Beata Łyżwa-Sokół („Wyborcza”), Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Radu Sigheti (Reuters) oraz Andrzej Zygmuntowicz. Jurorzy obradowali w formie videokonferencji.

Laureatów nagród Grand Press Photo 2020 poznamy w środę, 13 maja, podczas internetowej gali, w której trakcie organizatorzy połączą się z nominowanymi, laureatami, jurorami oraz partnerami wydarzenia.

Na prace po raz pierwszy mogą także głosować wszyscy użytkownicy internetu – autor zwycięskiego zdjęcia otrzyma Nagrodę Internautów.