Uzależnienia są poważnym problemem zdrowia publicznego. Bo nie tylko alkohol czy narkotyki uzależniają – ostatnie 30 lat to czas, kiedy na świecie coraz głośniej zaczęto mówić o uzależnieniach nazywanych behawioralnymi. Należą do nich między innymi uzależnienie od: seksu, gier online, pracy czy hazardu i wszystkie one znalazły się już w klasyfikacji ICD-10 Światowej Organizacji Zdrowia.
– Uzależnienia behawioralne to nowe zjawisko. Szukamy dziennikarzy i dziennikarek, którzy będą chcieli je opisać. W ramach projektu, można to zrobić w dwóch formach: reportażu lub pogłębionego wywiadu. – mówi pomysłodawczyni projektu, Maja Ruszpel.
Inspiratornia realizuje swój projekt wspólnie z Fundacją Instytut Reportażu dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.
Obie organizacje pozarządowe uzupełniają swoje działania – Fundacja Instytut Reportażu zapewnia opiekę tutoringową oraz konsultacje i doradztwo w czasie powstawania reportaży. Fundacja Inspiratornia wspiera merytorycznie: rekomenduje najnowsze badania naukowe, ekspertów i naukowców zajmujących się tą tematyką, ale przede wszystkim pomaga w znalezieniu bohaterów reportażu czyli osób uzależnionych. Reporterzy i dziennikarze będą pracować m.in. pod kierunkiem Mariusza Szczygła, Remigiusza Grzeli i Kamila Bałuka.
UWAGA – rekrutacja do projektu trwa do 3 marca 2020 do godziny 23:59. Komisja rekrutacyjna złożona z przedstawicieli obu Fundacji wybierze siedem osób, kwalifikujących się do udziału w projekcie. Podczas analizy zgłoszeń oceniane będą przede wszystkim: doświadczenie reporterskie zgłaszającej się osoby oraz jej pomysł na reportaż/wywiad. Honorarium za napisanie reportażu wynosi 3125 zł; za wywiad zaś 1670 zł. Fundacja zwraca także koszt podróży oraz noclegów związanych z realizacją projektu.
Więcej informacji: majaruszpel@gmail.com, tel. 606 662 355.
By przesłać zgłoszenie należy kliknąć w wyślij zgłoszenie.
Facebook: https://www.facebook.com/events/180195673389509/