Miasto Cieszyn rusza z modernizacją Muzeum Drukarstwa

Miasto Cieszyn rozpoczyna remont siedziby Muzeum Drukarstwa. Poszerzona zostanie m.in. przestrzeń ekspozycyjna. Prace budowlane potrwają do końca sierpnia, a ponowne otwarcie może nastąpić 11 listopada – podała w piątek burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz.

Muzeum zostanie zamknięte dla zwiedzających od 1 kwietnia. Na czas remontu wyprowadzone zostaną z niego eksponaty.

Znaleźliśmy bardzo dobre miejsce, żeby je przechować, a zarazem promować Muzeum Drukarstwa. Mamy wolne przestrzenie na dworcu w Cieszynie, więc tam je ulokujemy, tworząc tymczasową wystawę

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz miasta

Baza placówki, która istnieje od ponad 20 lat w jednej z kamienic w ścisłym centrum miasta, podczas modernizacji poszerzy się przede wszystkim o parterowy obiekt z tarasem na dachu. Zaadaptowane dla jej potrzeb zostaną też dwa znajdujące się w budynku mieszkania. Zagospodarowany zostanie też teren wokół placówki i powstanie winda.

Po remoncie ekspozycja główna pozostanie na parterze kamienicy. Można tam będzie również organizować wystawy czasowe. Na piętrze prowadzona ma być działalność edukacyjna i kulturalna.

Rozbudowa kosztować ma ok. 1,4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 1,15 mln zł z funduszy UE.

Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa powstało w 1996 r. z inicjatywy długoletniego pracownika miejscowej drukarni Karola Franka. Placówka szczyci się jednym z największych zbiorów w kraju. Ekspozycja obejmuje m.in. kompletną drukarnię typograficzną z czcionkami, matrycami, kliszami chemigraficznymi i drzeworytniczymi, urządzenia i maszyny odlewnicze, urządzeń drukujące, prasy dociskowe i urządzenia introligatorskie. Zapoznać się można też z przykładami innych technik drukarskich.

W Muzeum zgromadzono materiały o miejscowych drukarniach i przybliżające zasłużonych pracowników.

Muzeum Drukarstwa jest częścią położonego na Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego. Rocznie odwiedza je ok. 10 tys. osób.