Apel SGL w sprawie dziennikarzy więzionych przez władze Birmy

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych apeluje do polskich instytucji, które angażują się w obronę wolności słowa, o solidarne wyrażenie sprzeciwu przeciwko więzieniu dwóch dziennikarzy Reutera przez władze Birmy.

Dwaj dziennikarze Reutera, 28-letni Kyaw Soe Oo i 32-letni Wa Lone, według władz Birmy uzyskali dostęp do tajnych dokumentów, za co zostali aresztowani w grudniu 2017 roku. 3 września br. obaj zostali skazani na siedem lat więzienia. Żaden z nich nie przyznał się do winy. Obaj badali sprawę masakry Rohingjów na zachodzie Birmy, dokonanej przez birmańskie wojsko, siły bezpieczeństwa oraz ludność cywilną. W procesie dziennikarze zeznali, że podczas pierwszych przesłuchań byli brutalnie traktowani.

Jak przypomina SGL, Wa Lone był gościem polskiego Stowarzyszenia Gazet Lokalnych w ramach projektu realizowanego przez Fundację Instytutu Lecha Wałęsy. Spędził w Polsce kilka dni, odwiedzając także redakcje prasy lokalnej. Wspominając pobyt w Polsce, opisał go w rodzimym MyanmarTimes słowami „Gość w dom, Bóg w dom”.

W apelu SGL napisano: „Broniąc idei demokracji, wolnych mediów i swoich przyjaciół, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych apeluje do polskich instytucji, które angażują się w obronę wolności słowa, o solidarne wyrażenie sprzeciwu przeciwko więzieniu dziennikarzy przez władze Birmy”.