Studenci dziennikarstwa w Collegium Civitas i profesorowie z całego świata rozstrzygnęli konkurs

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody finansowe oraz bezpłatne indeksy uczelni niepublicznych - Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS

Studenci z Collegium Civitas i polscy profesorowie pracujący na zagranicznych uczelniach wyłonili laureatów konkursu dziennikarskiego dla maturzystów. Nazwiska wyróżnionych zostaną ogłoszone 12 lipca.

Konkurs organizowany jest przez ZNP i Fundację Collegium Civitas. Finałową dwudziestkę wyłonili studenci tworzący Ambasadę Concilium Civitas, a dziesiątkę laureatów wybrali członkowie Concilium Civitas, grupy polskich profesorów nauk społecznych pracujących na zagranicznych uniwersytetach, takich jak Oxford, Harvard, Singapur, Sydney, Sao Paulo czy Sorbona. W konkursie maturzyści mieli za zadanie napisać w dowolnej warsztatowej formie o „polskiej demokracji przyszłości”.

Jak mówi Jacek Żakowski, dziennikarz i jeden z inicjatorów konkursu, w tym roku, podobnie jak w poprzednim, jury nie miało trudności z wyselekcjonowaniem ścisłej czołówki. – Było mało rozbieżności w ocenach prac. Niektóre są bardzo ciekawe: jeden z autorów zastanawia się na przykład, jak wyglądałaby demokracja w społeczeństwie, w którym obok ludzi żyją androidy – opowiada Jacek Żakowski.

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody finansowe oraz bezpłatne indeksy uczelni niepublicznych – Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS.

Laureaci wezmą udział w otwartym dla publiczności spotkaniu Concilium Civitas w dniach 12-14 lipca w Warszawie (link do rejestracji na wydarzenie dostępny jest tutaj). Wyróżnieni w konkursie będą debatować z profesorami – członkami Concilium o wyzwaniach przyszłości.