Świrski znów sekuje TVN – nie chce się zająć koncesją TVN Style

Wygasa za 3 miesiące

Satelitarna koncesja TVN Style wygasa 28 lipca

Na środowym posiedzeniu większość członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie chciała zająć się sprawą przedłużenia koncesji TVN Style, która wygasa za niecałe trzy miesiące. – Przewodniczący stwierdził, że ma wątpliwości i musi się jeszcze przyjrzeć sprawie TVN Style. Nie sprecyzował jednak, jakie to są wątpliwości – mówi prof. Tadeusz Kowalski.

Wniosek o zajęcie się tym tematem zgłosił prof. UW Tadeusz Kowalski, członek KRRiT – jedyny, który nie jest związany ideowo z PiS. Za jego odrzuceniem natomiast głosowali przewodniczący Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak i Hanna Karp. Marzena Paczuska wstrzymała się od głosu.

– Argumentowałem, że TVN Style spełnia wszystkie warunki prawne. Został też wykonany monitoring, który przecież nie jest koniecznym warunkiem przyznania koncesji. Według mojej wiedzy wyszedł bardzo dobrze – wszystkie wymagania zostały spełnione. Zwróciłem ponadto uwagę, że wnioskodawca na koncesję czeka już 10 miesięcy. Być może będzie musiał awaryjnie zgłosić się o licencję do zagranicznego regulatora, co generuje dodatkowe koszty. Przypomniałem, że wpłynęło też ponaglenie ze strony kancelarii reprezentującej nadawcę, mówiące o rażącym naruszeniu prawa – wyjaśnia „Presserwisowi” prof. UW Tadeusz Kowalski.

I dodaje: – Przewodniczący jednak stwierdził, że ma wątpliwości i musi się jeszcze przyjrzeć sprawie TVN Style. Nie sprecyzował jednak, jakie to są wątpliwości.

Satelitarna koncesja TVN Style wygasa 28 lipca br. O jej przedłużenie na kolejnych 10 lat nadawca wystąpił już w lipcu 2023 roku. W lutym informowaliśmy, że po poprzednim monitoringu okazało się, że kanał ma za mało programów publicystycznych i dokumentalnych. Jak ustaliliśmy, były to wskaźniki o ok. 4 proc. mniejsze niż przewidują zapisy koncesyjne. Nadawca został wezwany do dostosowania programu do wymogów koncesyjnych. Według koncesji TVN Style powinien nadawać po 15 proc. filmów dokumentalnych i publicystyki w tygodniowym czasie emisji.

W kwietniu 2023 KRRiT przedłużyła koncesję dla lifestylowego kanału HGTV, należącego do TVN Warner Bros. Discovery. Regulator decyzję podjął dwa miesiące przed wygaśnięciem poprzedniej licencji. Z kolei w listopadzie przedłużono koncesje dla głównego kanału TVN oraz TVN International i TVN Turbo. Postępowania przedłużano oficjalnie ze względu na wątpliwości co do struktury właścicielskiej TVN.

Ponadto podczas środowego posiedzenia KRRiT rozstrzygnęła wniosek spółki Red Carpet Media Group w sprawie zmiany koncesji Red Carpet TV. Zmieniono zapis o minimalnym rozpowszechnianiu programu z 20 na 24 godziny na dobę. Zmodyfikowano też charakter kanału z uniwersalnego na filmowo-serialowo-kulturowy.

Rada zdecydowała też o przekazaniu kolejnych pieniędzy abonamentowych Radiu dla Ciebie (ok. 694 tys. zł) i Radiu Poznań (ok. 720 tys.). Wypłata jest planowana na 15 maja. To kolejne pieniądze dla tych rozgłośni. Według KRRiT tylko w ich przypadku nie ma wątpliwości prawnych w sprawie likwidacji i likwidatorów, dlatego otrzymują wpływy ze środków abonamentowych.