Najbardziej ekscentryczny szef KRRiT

Świrski przez swoje wyskoki przejdzie do historii

Przewodniczący KRRiT potrafi zrobić wiele, żeby nie zaszkodzić mediom wspierającym PiS

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski potrafi zaskoczyć. A to nałoży karę na telewizję za wyemitowanie reportażu, a to uzna wypowiedź o umieszczaniu uchodźców w barakach w byłych obozach koncentracyjnych za satyryczną, czyli zabawną. Przedstawiamy pięć jego najbardziej ekscentrycznych wyskoków.

Maciej Świrski został wybrany do KRRiT 15 września 2022 roku na sześcioletnią kadencję z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości przez Sejm poprzedniej kadencji, gdy ta partia miała w nim większość. Przewodniczącym Krajowej Rady został 10 października 2022 roku. Szybko okazało się, że jego głównym zadaniem jest pilnowanie interesów PiS w mediach. Zasłynął z nakładania kar finansowych na media, które krytykują PiS. Przewinienia, czasami nawet poważne, w mediach sprzyjających partii Jarosława Kaczyńskiego niezbyt go interesują.

  • Karanie to obowiązek

Maciej Świrski na posiedzeniu komisji kultury i środków przekazu w czerwcu 2023 roku jasno i wyraźnie wyartykułował, jak rozumie swoje główne obowiązki na stanowisku przewodniczącego KRRiT. Bez ogródek oświadczył, że są nimi: wszczynanie postępowań i nakładanie kar na media. Z dumą dodał, że on z tego się wywiązuje. Kary nakłada dla dobra karanych mediów. – Kara dla Tok FM nie jest po to, żeby odebrać im koncesję, ale żeby skierować tę rozgłośnię na właściwe tory. To sygnał: nie róbcie tak – mówił Świrski.

  • Tajne obrady

W październiku 2022 roku utajnił posiedzenie KRRiT. Wcześniej to się nie zdarzało, bo na posiedzeniach nie porusza się spraw tajnych i nie pracuje z dokumentami o ograniczonej jawności. Z przecieków z KRRiT okazało się, że to członkowie Krajowej Rady, w znacznej większości wybrani przez PiS, domagali się utajnienia posiedzeń, bo byli niezadowoleni, że szczegółowe informacje z posiedzeń były przekazywane do mediów.

  • Baraki w obozach koncentracyjnych elementem satyry

Przewodniczący KRRiT potrafi zrobić wiele, żeby nie zaszkodzić mediom wspierającym PiS. Maciej Świrski stwierdził niedawno w rozmowie w radiowej Trójce, że nie nałoży kary na TV Republika za wypowiedź Jana Pietrzaka: „Mamy baraki dla imigrantów w Auschwitz, Majdanku, w Treblince, w Sztutowie”. Muzeum Auschwitz napisało wtedy na X: „Instrumentalizacja losów ludzi, którzy ginęli w niemieckich obozach, w nikczemnej retoryce antymigracyjnej to haniebny i zatrważający przejaw moralnego oraz intelektualnego zepsucia”. Jednak zdaniem Świrskiego ta wypowiedź jest satyrą, a więc ma bawić i rozśmieszać. A za satyrę nie powinno się nikogo karać.

  • Manipulowanie czasem

Maciej Świrski nie zamierza nakładać kary na TVP Info i Radio Szczecin, które w czasach PiS podały informacje, dzięki którym można było łatwo zidentyfikować ofiarę pedofila, syna posłanki Koalicji Obywatelskiej. Wbrew wiele razy ujawnionym faktom, Świrski potrafi powtarzać, że to inni pierwsi podali te informacje. Krzysztof Luft w piśmie do Macieja Świrskiego przypominał mu:

  • 30.12.2022 o godz. 8.47 w audycji „minęła 8” na antenie TVP Info poseł Borys powiedział, że dzieci skrzywdzone przez pedofila „to są dzieci jednaj z naszych członkiń, Platformy Obywatelskiej”. Wypowiedź ta, emitowana była wielokrotnie w trakcie wydania specjalnego oraz w innych audycjach i miała świadczyć o tym, że to poseł Platformy, jako pierwszy ujawnił informacje umożliwiające identyfikację ofiar pedofila. Tymczasem to co powiedział poseł Piotr Borys 30.12.2022 nie było niczym nowym.
  • Poprzedniego dnia bowiem – 29.12.2023, od samego rana Radio Szczecin i TVP Info informowały, że ofiarami związanego z PO pedofila w Szczecinie były dzieci znanej parlamentarzystki w wieku 13 i 16 lat. A te informacje zostały tego samego dnia dodatkowo doprecyzowane na antenie TVP Info w audycji „Jedziemy” – gość tego programu, Tomasz Duklanowski z Radia Szczecin, w rozmowie z prowadzącym Michałem Rachoniem, 29.12.2022 o godzinie 8.16 powiedział: „W środowisku zachodniopomorskiej Platformy robiono wszystko, żeby ta sprawa nie trafiła do mediów, dlatego że poszkodowany 13-latek był synem znanej parlamentarzystki”. „Poseł Borys nie powiedział więc nic ponad to, co zostało opublikowane na antenie TVP Info już 24 godziny wcześniej”.
  • Wzmacnianie ochrony

Gdy liderzy zawiązujący obecną koalicję rządową zapowiedzieli, że po utworzeniu rządu jedną z pierwszych decyzji będzie wymiana władz mediów publicznych i podporządkowanie ich działań zasadom obiektywizmu i bezstronności, Macieja Świrskiego ogarnęły lęki. Nakazał wzmocnić ochronę siedziby KRRiT przy skwerze kard. Stefana Wyszyńskiego na warszawskiej Woli i o to samo zwrócił się w liście do szefów TVP oraz Polskiego Radia. Proponował im „zachowanie szczególnej skrupulatności w realizacji wewnętrznych procedur bezpieczeństwa” i apelował „o wzmocnienie ochrony budynków oraz dodatkową szczegółową kontrolę przybywających do Państwa gości i innych osób nie będących Waszymi pracownikami”.