Trójmiejski dziennikarz po ćwierćwieczu opuszcza „Gazetę Wyborczą”

Wnętrze redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie

Dziennikarz trójmiejskiej „Gazety Wyborczej” (Agora) Maciej Sandecki po 25 latach opuszcza firmę, korzystając z programu dobrowolnych odejść. „Mam (…) teraz wiele pomysłów na własną działalność, oczywiście nadal w obszarze mediów” – napisał na Facebooku.

Maciej Sandecki z trójmiejskiej redakcji „Gazety Wyborczej” to kolejny dziennikarz tytułu, który rozstaje się w ostatnim czasie z firmą. Agora przeprowadza obecnie zwolnienia grupowe (poza „Wyborczą” także w Gazeta.pl).

Sandecki o swoim odejściu napisał w piątek na Facebooku. „29 luty był ostatnim dniem mojej czynnej pracy w Gazecie Wyborczej. Odszedłem po 25 latach na własną prośbę korzystając z programu dobrowolnych odejść, które sam negocjowałem w styczniu razem z innymi związkowcami z Agory” – podkreślił.

„Odpowiadając na oczywiste pytanie – co dalej – odpowiadam: wszystko! Kiedy miesiąc temu decydowałem się na odejście z Gazety nie miałem żadnej nowej oferty pracy. Mam za to teraz wiele pomysłów na własną działalność, oczywiście nadal w obszarze mediów. Teraz wykorzystuję jeszcze zaległy urlop, ale już niebawem mam nadzieję pojawić się na nowych medialnych ścieżkach. Jestem podekscytowany, bo nie wiem gdzie mnie jeszcze poprowadzą” – dodał Sandecki.

Na stronach Wyborcza.pl ukazał się w piątek jego tekst „W życiu pewna jest tylko zmiana. Felieton na pożegnanie”. Wspomina w nim, jak wyglądało tworzenie gazety w czasach przed internetem i pożegnał się z czytelnikami. „Dziękuję Czytelniczkom i Czytelnikom za te wszystkie lata, ale trzeba iść dalej, bo w życiu pewna jest tylko jedna rzecz. Zmiana” – zakończył.

NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/gazeta-wyborcza-korekta-zwolniona ##

Trwają zwolnienia grupowe w Agorze

12 lutego w Agorze ruszyły zwolnienia grupowe, które mają objąć do 180 pracowników: 150 z „Gazety Wyborczej” i 30 z Gazeta.pl. Warunki redukcji zatrudnienia zostały uzgodnione z działającymi w spółce związkami zawodowymi. Zwolnienia potrwają do końca marca i maja firmę kosztować ok. 10 mln. zł.

Jak już informowaliśmy, z „Gazetą Wyborczą” rozstają się m.in.: Donata Subbotko, która specjalizuje się w wywiadach (jej teksty w przeszłości pojawiały się m.in. w „Magazynie Świątecznym”, a ostatnio w magazynie „Wolna Sobota”), redaktorzy naczelni białostockiej i lubelskiej redakcji oraz pracujące w Radomiu dziennikarki Katarzyna Ludwińska i Amanda Grzmiel. Do zwolnień grupowych dobrowolnie dołączyli wrocławscy dziennikarze Jacek Kulesza i Joanna Urbańska-Jaworska. Z pracy w „GW” Wrocław odchodzi też fotoreporter Krzysztof Ćwik. Zwolnienia objęły też większość osób z zespołu serwisu BIQdata.pl, przy czym witryna ma działać dalej. Z Agory po siedmiu latach pracy odchodzi również dyrektor marketingu Michał Bauer.

Agora pozbyła się w ostatnich dniach nie tylko niemal całego działu korekty, ale i zdecydowała się zwolnić wiele osób zajmujących się kulturą – zarówno w oddziałach, jak i w dodatkach. Odchodzą Grzegorz Giedrys, Małgorzata I. Niemczyńska (do zwolnień grupowych dołączyła dobrowolnie) z magazynu „Książki. Magazyn do czytania”, Łukasz Kamiński z działu kultura i Katarzyna Wężyk, dziennikarka „Wolnej Soboty”, „Wysokich Obcasów” i magazynu „Książki” oraz krytyk filmowy Jacek Szczerba.

„Gazeta Wyborcza” będzie ukazywać się jedynie w trzech wersjach regionalnych (zamiast jak obecnie siedmiu): dla Warszawy, północy i południa kraju. Zmniejszone zostaną objętości magazynu „Duży Format” oraz dodatku „Ekonomia+”.

W czwartym kwartale ub.r. średnia sprzedaż wydania „Gazety Wyborczej” wynosiła 40 020 egz., po spadku rok do roku o 14,72 proc. (według danych Polskich Badań Czytelnictwa).