Watchdog: Gazety samorządowe psują lokalną demokrację

Sieć Obywatelska Watchdog Polska przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi przypomina, że „prowadzenie mediów przez samorządy narusza zasadę pluralizmu, równości mediów oraz obiektywizmu, które są kamieniem węgielnym zdrowego społeczeństwa demokratycznego”.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska w środę opublikowała komunikat, w którym przypomina, że gazety samorządowe „psują lokalną demokrację”. I pokazuje, że diabeł tkwi w szczegółach: „o otwarciu ścieżki rowerowej można napisać w dwóch zdaniach lub zrobić dwustronicowy materiał ze zdjęciami wójta przecinającego wstęgę”.

„Najważniejsze jest to, że nie ma podstaw prawnych, które pozwoliłyby gminom na prowadzenie mediów. I całe szczęście, ponieważ co do zasady media mają pełnić funkcję kontrolną wobec władzy” – dodaje Szymon Osowski z Watchdog Polska.

I dalej: „W naszej ocenie prowadzenie mediów przez samorządy narusza zasadę pluralizmu, równości mediów oraz obiektywizmu, które są kamieniem węgielnym zdrowego społeczeństwa demokratycznego”.

Stowarzyszenie zaznacza, że kontrolowane przez władze media nie mogą pełnić funkcji krytycznej wobec samej siebie, „co jest kluczowe dla rozliczalności władz”. „W okresie przedwyborczym jednostronne wykorzystywanie biuletynów do promowania określonych idei lub osiągnięć, bez zapewnienia równego dostępu dla różnych punktów widzenia, może poważnie ograniczać zdolność obywateli do dokonywania świadomych wyborów. Taka praktyka może prowadzić do erozji zaufania publicznego i podważać podstawy demokratycznej debaty” – dodaje.

Watchdog przypomina, że kwestię poruszał już w kampanii „Komu służy lokalna prasa finansowana z budżetów samorządów?”. Jedna z tez raportu mówiła, że „trzeba wprost zabronić wydawanie gazet przez władzę i jej instytucje. Oczywiście powinno wystarczyć to, że nie ma podstawy prawnej do ich wydawania. Jednak fakt, że przez lata sądy rejestrowały te tytuły, powoduje, że dziś nie da się inaczej tej sytuacji zakończyć”.

Stowarzyszenie odnotowało też decyzję wójta gminy Sędziejowice, który w okresie wyborczym nie będzie wydawał lokalnego biuletynu.

„Nadal uważamy, że wydawanie prasy przez samorządy jest niedopuszczalne prawnie i przypominamy, że dążenie do transparentności, uczciwości i równego traktowania wszystkich głosów w przestrzeni publicznej jest nie tylko obowiązkiem, ale i fundamentem utrzymania zaufania społecznego oraz ochrony wartości demokratycznych” – kończy Osowski.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia br.

Czy wydawanie gazet przez samorządy jest zgodne z unijnym prawem? Zbada to Komisja Europejska