Homofobia w TVP i mediach Rydzyka

Sąd nakazał KRRiT zajęcie się skargami

Maciej Świrski

Naczelny Sąd Administracyjny nakazał przewodniczącemu KRRiT Maciejowi Świrskiemu rozpatrzenie sześciu skarg Fundacji Basta, dotyczących homofobicznych treści w TVP Info, Radiu Maryja i TV Trwam.

Fundacja Basta, zajmująca się prawami osób LGBT+, walczy o to by Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajęła się jej skargami na homofobiczne i transfobiczne treści w TVP, Radia Maryja i TV Trwam, wyemitowane w 2022 roku.

Sąd wojewódzki przyznał rację fundacji i zobowiązywał przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego do zajęcia się wnioskami Basty. „Mimo to narodowy regulator nie ukarał ani TVP, ani Radia Maryja, ani TV Trwam za audycje, w których osoby LGBT+ nazywane są perwersyjnymi dewiantami, czy zagrożeniem dla normalnych rodzin” – podawała fundacja w ubiegłym roku. Organizacja nie ma wątpliwości, że skarżone treści naruszają wymogi art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji.

Artykuł 18. ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje m.in. emisji audycji propagujących działania sprzeczne z prawem oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności zawierających treści nawołujące do nienawiści i przemocy oraz treści dyskryminujące ze względu na orientację seksualną. Jest to jedyny przepis w polskim porządku prawnym chroniący osoby LGBT+ przez propagowaniem wymierzonej w nich mowy nienawiści.

W wyroku z lipca 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie kolejny raz orzekł, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji narusza prawo, nie rozpoznając wniosków Fundacji Basta w sprawach homofobii w mediach.

NSA o KRRiT

W środę Naczelny Sąd Administracyjny nakazał przewodniczącemu KRRiT Maciejowi Świrskiemu rozpatrzenie sześciu skarg Fundacji Basta, dotyczących homofobicznych treści w TVP Info, Radiu Maryja i TV Trwam. Wyrok jest prawomocny.

„Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chciała przemilczeć nasze zawiadomienia na homofobiczne programy w telewizji i radiu ale ups Naczelny Sąd Administracyjny pokrzyżował im plany” – napisał w mediach społecznościowych Bart Staszewski, prezes Fundacji Basta.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chciała przemilczeć nasze zawiadomienia na homofobiczne programy w telewizji i radiu ale ups Naczelny Sąd Administracyjny pokrzyżowal im plany. @Maciej_Swirski będzie musiał przeprocesować każdą z nich – na ten moment sześć. Ale smuteczek Panie… pic.twitter.com/6LtIA621Rr

— Bart Staszewski (@BartStaszewski) February 20, 2024