Zmiany w dzienniku „Fakt”

Naczelny zwolnił dziennikarzy politycznych

Michał Wodziński

Dwoje dziennikarzy działu politycznego “Faktu” (Ringier Axel Springer Polska) Zuzanna Krasowska i Wojciech Kubik rozstaje się z dziennikiem – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Za współpracę podziękował im Michał Wodziński, redaktor naczelny gazety. Nie chciał jednak komentować tej decyzji.

Zuzanna Krasowska i Wojciech Kubik otrzymali wypowiedzenia z “Faktu” w ostatni piątek 9 lutego – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Biuro prasowe Ringier Axel Springer potwierdziło nam tę informację. Jak przekazało nam redaktor naczelny “Faktu” Michał Wodziński nie komentuje spraw związanych z zakończeniem współpracy.

Wojciech Kubik pracę w dziale politycznym “Faktu” rozpoczął w lipcu 2021 roku. Wcześniej, od października 2019 do kwietnia 2021 roku był kierownikiem oddziału Polska Press w Skierniewicach. Przez 12 lat, od listopada 2006 do września 2019 roku był dziennikarzem “Głosu Skierniewic”. Swoją karierę dziennikarską rozpoczął w „Dzienniku Łódzkim, gdzie pracował od października do czerwca 2006 roku.

Zuzanna Krasowska w “Fakcie” pracowała od 2022 roku. Wcześniej związana m.in. z portalem Vice.com, który zakończył działalność w Polsce w 2019 roku. Dziennikarka zajmowała się też redagowaniem książek oraz tłumaczeniami filmów i seriali.

Spadek sprzedaży dziennika “Fakt”

Michał Wodziński jest szefem “Faktu” od początku listopada 2023 roku. Zastąpił na tym stanowisku Katarzynę Kozłowską, która w lipcu zrezygnowała z kierowania gazetą, po czterech i pół roku pełnienia tej funkcji. Na początku grudnia jego zastępcą został Michał Piasecki, który odpowiada za obszar internetowy, m.in. dalszy rozwój portalu Fakt.pl. Bez zmian na stanowiskach zastępców redaktora naczelnego „Faktu” pozostają: Aldona Toczek oraz Marcin Kowalczyk.

W październiku ubiegłego roku stronę główną portalu „Faktu” (Ringier Axel Springer Polska) odwiedziło 1,23 mln internautów (4,15 proc. zasięgu), spędzając średnio po 10 minut i 55 sekund – wynika z badania Mediapanel, opracowanego przez Wirtualnemedia.pl.

W trzecim kwartale 2023 roku średnia sprzedaż “Faktu” wyniosła 118 632 egz. Było to o 10,31 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – pokazują dane Polskich Badań Czytelnictwa „Audyt PBC”, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.