Wiemy, kto pokieruje Agencją Kreacji Filmu i Serialu TVP

Jej film był kandydatem do Oscara

Magdalena Piekorz

Nową szefową Agencji Kreacji Filmu i Serialu Telewizji Polskiej została Magdalena Piekorz – dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. Artystka reżyserowała przed laty spektakle Teatru Telewizji, a jej film fabularny “Pręgi” był kandydatem do Oscara.

Nowe władze Telewizji Polskiej wybrały szefową Agencji Kreacji Filmu i Serialu. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, została nią Magdalena Piekorz, reżyserka i scenarzystka filmowa i teatralna, która ma tytuł doktora sztuki filmowej.

Magdalena Piekorz ukończyła reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Zajmowała się głównie realizacją filmów dokumentalnych, nagradzanych na licznych festiwalach. Przygotowała też 25-odcinkową telenowelę dokumentalną “Chicago”. W 2004 roku powstał jej debiut fabularny – “Pręgi” – oparty na prozie Wojciecha Kuczoka. Film ten zdobył główną nagrodę Złotych Lwów na 29. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, był też polskim kandydatem do Oscara w 2005 roku.

Od września 2018 do 2021 roku była dyrektorem artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Reżyserowała dla Teatru Telewizji

Piekorz ma w swoim dorobku wiele filmów i seriali dokumentalnych: “Dziewczyny z Szymanowa” (1997), “Franciszkański spontan” (1998), “Przybysze” (1999), “Labirynt” (2001), “Znaleźć, zobaczyć, pochować” (2001), “Chicago” (2002).

Do najbardziej znanych filmów fabularnych w jej dorobku należą: “Pręgi” (2004), “Senność” (2008), “Zbliżenia” (2014). Przed laty Piekorz reżyserowała też spektakle Teatru Telewizji, m.in. „Techniki negocjacyjne” (2006).

Jest też reżyserką wielu spektakli teatralnych: “Doktor Haust” (2004, Teatr Studio w Warszawie), “Łucja szalona” (2007, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” (2007, Teatr Rozrywki w Chorzowie), “Oliver!” (2009, Teatr Rozrywki w Chorzowie), “Hotel Nowy Świat” (2010, Teatr Polski w Bielsku-Białej), “Wizyta starszej pani” (2010, Teatr Śląski w Katowicach), “Czyż nie dobija się koni?”, (2019, wg Horace’a McCoya, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.