Ewa Wanat nie żyje

Miała 61 lat

Ewa Wanat

W wieku 61 lat zmarła Ewa Wanat, była redaktor naczelna Radia Tok FM i RDC, autorka książek.

– Są takie płomienie, które nawet jeśli zgasną, pozostawiają po sobie ogrom ciepła. Dziś wieczorem w Berlinie Henningsdorf odeszła od nas Ewa Wanat. Tak niewiele czasu miałyśmy ze sobą, za mało…. Żegnaj, przyjaciółko… – napisała na Facebooku Dorota Danielewicz, znajoma Ewy Wanat.

– Umarła Ewa Wanat. Jedna z najważniejszych osób w moim życiu. Niepowtarzalna, niezwykła. Chciałbym tu użyć mnóstwa patetycznych słów, ale wiem, że by mnie za to od razu – w swoim stylu – zbeształa. Dlatego tylko napiszę: dziękuję, Ewa, za wszystko, dziękuję – napisał Tomasz Stawiszyński, który współpracował z Ewą Wanat.

Ewa Siedlecka z „Polityki” na swoim blogu opisała, że Ewa Wanat w ostatnich miesiącach zmagała si z chorobą nowotworową. „Migotliwa, niepoprawna, irytująca, fascynująca. Żyjąca łapczywie, intensywnie. Tak pełna życia, jak tylko można. – Czy możecie uwierzyć, że ja umrę? – spytała latem, po tym, jak wykryto u niej raka z przerzutami wszędzie. – Bo ja nie wierzę – dodała” – relacjonowała. – Fakt, trudno w to uwierzyć. Myślę, że po prostu przeniknęła do świata równoległego – i tam robi zamieszanie – dodała Siedlecka.

– Ewa Wanat przyjmowała mnie do pracy w Radiu TOK FM. To ona zbudowała to radio. Ewka nie chciałaby ckliwych pożegnań, miała silną osobowość, nie odpuszczała i była wymagającą szefową, ale też była dla nas tarczą i wsparciem. Bardzo wiele jej zawdzięczam – stwierdziła Dominika Wielowieyska na platformie X.

Ewa Wanat była naczelną TOK FM i RDC

Ewa Wanat była dziennikarką radiową i telewizyjną. Z mediami związała się po 1989 roku, kiedy zaangażowała się w tworzenie Radia S Poznań. Współpracowała też z „Gazetą Wyborczą” i poznańskim oddziałem TVP; realizowała też reportaże i filmy dokumentalne dla TVP 1 i TVP2. W latach 90. kierowała też redakcją informacji i publicystyki w poznańskiej Telewizji WTK oraz była wydawczynią serwisów w poznańskim Radiu Plus.

W latach 2003–2012 pracowała jako redaktor naczelna radia Tok FM, a w latach 2013–2015 redaktor naczelna i dyrektor programowa Polskiego Radia RDC. W 2015 r. wspólnie z Rafałem Betlejewskim i Tomaszem Stawiszyńskim założyła radio Medium Publiczne. W ostatnim czasie mieszkała w Berlinie i współpracowała z Onetem.

Była współautorką z Andrzejem Depko książki „Chuć, czyli normalne rozmowy o perwersyjnym seksie” (2012), autorką zbioru wywiadów „Biało-Czarna” (2016) oraz książki „Deutsche nasz. Reportaże berlińskie” (2018). Za tę ostatnią otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak.

W 2013 roku Ewa Wanat otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia „w działalności na rzecz rozwoju wolnych mediów w Polsce” oraz Nagrodę Hiacynta 2010 „za dziennikarstwo otwarte, odważne, pełne otwartości na problemy społeczne”. W 2012 roku była nominowana do nagrody „Okulary równości”, otrzymała wiele nominacji do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego i nagrody Mediów Niptel.