Rewolucja kadrowa w TVP

Prezes zostanie wybrany do końca tygodnia

Do końca tego tygodnia nowa koalicja wybierze kandydata na prezesa Telewizji Polskiej – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Wiadomo jednak, że “Wiadomościami” ma pokierować Paweł Płuska, dziennikarz TVN, a Telewizyjną Agencją Informacyjną Grzegorz Sajór, który z TVP związany był przez 26 lat.

Nowa koalicja pod wodzą Donalda Tuska nie zdecydowała jeszcze, kto pokieruje Telewizją Polską. – Decyzja ma zapaść do piątku – dowiedzieliśmy się od jednego z posłów Platformy Obywatelskiej, który chce pozostać anonimowy.

Na to stanowisko jest rozważany m.in. Tomasz Sygut, który od lutego 2011 do końca 2015 roku pracował w Telewizji Polskiej. Był tam kolejno wicedyrektorem TVP Info, sekretarzem programowym TVP Polonia, w 2013 roku został szefem TVP Info, a w sierpniu 2015 roku dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Odszedł z TVP wraz z kilkoma innymi dyrektorami krótko przed powołaniem nowego zarządu spółki z Jackiem Kurskim jako prezesem.

Z pewnością Tomasz Sygut ma być jedną z kluczowych osób, które będą brały udział w odbudowie mediów publicznych. Jego rola nie jest jednak ostatecznie ustalona, nadal trwają rozmowy na ten temat. Sygut wciąż pracuje w Miejskich Zakładach Autobusowych, gdzie jest członkiem zarządu odpowiedzialnym za marketing. Poproszony o komentarz, odpowiada: – Nie komentuję tych doniesień.

Nasz rozmówca potwierdził informacje, które podały wczoraj media, że szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ma być Grzegorz Sajór. Dziennikarz nie chciał komentować tej informacji. Z TVP związany był przez 26 lat. Od 2011 do stycznia 2016 roku był wydawcą „Wiadomości”. Został odwołany z tej funkcji, kiedy zaraz po zmianie kierownictwa redakcji (Piotra Kraśkę zastąpiła Marzena Paczuska) wymieniono większość reporterów i wydawców, m.in. związanych z TVP przez ponad 20 lat Bogdana Ulkę i Piotra Jaźwińskiego. W ostatnim okresie Grzegorz Sajór pełnił też funkcję wydawcy w TVP Info.

“Wiadomościami” ma pokierować Paweł Płuska, dziennikarz, który od 20 lat jest związany z TVN.

Są już pierwsze ustalenia dotyczące rewolucji w TVP. Zniknie nazwa “Wiadomości”, która kojarzyła się z propagandą PiS. Tomasz Sygut ma już kompletować zespół – donosi “Gazeta Wyborcza”. Jak się dowiedzieliśmy, największe zmiany będą dotyczyły właśnie “Wiadomości” oraz TVP Info, w których cały zespół jest do zmiany. Jednak wiele osób pracujących przy pl. Powstańców Warszawy, gdzie znajdują się redakcje programów informacyjnych i publicystycznych, może być spokojnych o pracę. – Zasługują na drugą szansę – mówi nam osoba, która jest zaangażowana w projektowane zmiany w TVP.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała 50,7 mln zł straty netto, pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Co prawda jej przychody wzrosły mocniej od wydatków operacyjnych, ale obsługa rekompensaty abonamentowej przyniosła aż 184 mln zł kosztów. Przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się w ub.r. o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, z czego wpływy sprzedażowe netto – z 3,15 do 3,14 mld zł. Natomiast koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 19 mln zł zysku do 17,9 mln zł straty.

Liczba pracowników TVP w ub.r. zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów – z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane przed rokiem. W Telewizji Polskiej w ub.r. zatrudniono 274 nowych pracowników. Równocześnie ze spółką rozstało się 289 osób.