W 2023 roku zginęło 94 pracowników mediów

W 2023 roku zginęło na świecie podczas wykonywania obowiązków 94 pracowników mediów, podczas gdy rok wcześniej takich przypadków było 67 – poinformowała w piątek Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ). Wojna Izraela z Hamasem w palestyńskiej Strefie Gazy stała się najniebezpieczniejszym konfliktem dla reporterów – ocenia IFJ.

„Wojna w Gazie stała się konfliktem, w którym ginie najwięcej dziennikarzy od czasu, gdy IFJ zaczęła rejestrować przypadki śmierci dziennikarzy podczas wykonywania obowiązków” – oświadczyła organizacja. Jak podkreślono, nadal niebezpiecznym dla pracowników mediów konfliktem jest wojna na Ukrainie, rozpoczęta przez Rosję prawie dwa lata temu.

W 2022 roku według danych IFJ zginęło na świecie, podczas wykonywania swej pracy, 67 dziennikarzy, w tym 12 na Ukrainie. Dane za bieżący rok świadczą również o dwukrotnym wzroście w ciągu zaledwie dwóch lat. Jeszcze w 2021 roku IFJ zarejestrowała 47 przypadków śmierci dziennikarzy podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Organizacja poinformowała także, że według jej danych w więzieniach w różnych krajach świata pozostaje obecnie 393 dziennikarzy; najwięcej w Chinach, Birmie i Turcji, jak również w Rosji – 40 dziennikarzy i na Białorusi – 35.