Zmarła prezenterka pogody Elżbieta Sommer, słynna Chmurka

Elżbieta Sommer

Nie żyje Elżbieta Sommer, popularna prezenterka pogody, przez kilka dekad związana z Telewizją Polską. Miała 87 lat.

O śmierci Elżbiety Sommer poinformował na Facebooku jej zięć Jerzy Kozak. – Dziś rano zmarła moja teściowa, telewizyjna Chmurka, Elżbieta Sommer – napisał.

Elżbieta Sommer do Telewizji Polskiej trafiła w 1957 roku, w wieku 20 lat. Prognozy pogody zaczęła prowadzić w 1963 roku.

W pierwszych latach jej pracy w TVP głównym prezenterem pogody był Czesław Nowicki, czyli popularny “Wicherek”. Przez kilka lat wspólnie prowadzili prognozę. – Tępił mnie, aż doszedł do wniosku, że mu nie zagrażam, jestem kobietą i zapowiadam pogodę w swoim stylu. Pod koniec nawet się zaprzyjaźniliśmy – wspominała Sommer.

Przez pewien okres Elżbieta Sommer pracowała też w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ponadto studiowała na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu w Poznaniu.

– Jestem z wykształcenia meteorologiem. Zawsze starałam się rzeczowo i przystępnie wytłumaczyć widzom zmiany zachodzące w przyrodzie. Bez zbędnego show – podkreślała.

Z TVP Elżbieta Sommer była związana do połowy 2004 roku. Wtedy w wieku 68 lat przeszła na emeryturę. W 1999 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nie miała najlepszego zdania o swoich następczyniach w zawodzie. – Obecnie pogodynki słabo znają się na tym, co robią. Poza urodą nie mają często nic, czym mogłyby zainteresować widza – powiedziała Plejadzie w 2011 roku. – Nie są zbyt inteligentne, a przede wszystkim nie mają wiedzy o meteorologii, a to przecież podstawa w tym zawodzie. Kiedyś było to nie do pomyślenia. Głupi uśmieszek nie zatuszuje braku wiedzy – podkreśliła.