Emitel o zmianach w naziemnej telewizji cyfrowej: Zaangażowanych około 600 osób

Wyszukiwanie kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej

Przełączenie MUX-3 z głównymi kanałami TVP na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC zostanie przeprowadzone przez specjalistów Emitel w dwóch etapach: 15 oraz 19 grudnia. Firma podała w komunikacie, że ubiegłoroczne i tegoroczne zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej są możliwe dzięki pracy blisko 600 pracowników.

Zmiana dotychczasowego systemu nadawania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z projektem refarmingu, tj. uwolnienia częstotliwości 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej 5G. Pierwotny termin przełączeń MUX-3, planowany w 2022 roku, został przesunięty na wniosek MSWiA w związku z wojną w Ukrainie (konieczność zapewnienia dostępu do informacji, a także funkcjonowania systemu RSO).

Pierwszy etap przełączeń na nowy standard zostanie przeprowadzony w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, tj. województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. W drugim etapie, w nocy z 18 na 19 grudnia, przełączenie będzie miało miejsce we wschodniej części Polski, tj. w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. Niedawno ruszyła kampania informacyjna TVP w tej sprawie.

Kilkaset osób zaangażowanych w zmianę standardu

Zaplanowane na grudzień działania to kontynuacja prowadzonego przez Emitel procesu refarmingu pasma 700 MHz, tj. przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz oraz zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. W realizację projektu zaangażowanych było blisko 300 ekspertów Emitel i około 300 pracowników z 40 firm zewnętrznych, a prace pochłonęły ponad 130 tysięcy roboczogodzin. Zgodnie z Zarządzeniem UKE z dnia 7 czerwca 2022 zmiana standardu nadawania nie objęła w 2022 r. multipleksu MUX-3, a nadawcy publicznemu umożliwiono emisję swoich programów w standardzie DVB-T najpóźniej do końca 2023 roku.

Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów (tzw. set top boxów) powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów i aktualizacja listy programów na pilocie za pomocą poleceń z menu odbiornika. U widzów posiadających starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, konieczna będzie ich wymiana lub zakup dekodera. Szacuje się, że liczba takich gospodarstw domowych wynosi od 200 do 500 tys. Aby odbierać sygnał telewizyjny nie ma konieczności zmian ustawienia anten odbiorczych.

W celu zapewnienia widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów na MUX-3 oraz MUX6-: TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r., TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. Po zmianie standardu TVP3 i TVP Historia będą nadawane naziemnie w jakości HD. Kanały TVP ABC i TVP Kultura trafią na trzeci multipleksów, a TVP World powróci na szósty.

Jakie multipleksy obejmie proces?

Grudniowe zmiany obejmą MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia). Po ich przeprowadzeniu spośród multipleksów ogólnopolskich, jedynie MUX-8 będzie nadawany w starym standardzie (Nowa TV, Metro, Telewizja WP, Zoom TV). Aby odbierać więcej kanałów, trzeba będzie kupić nowy tuner lub telewizor. Tańsza jest pierwsza opcja, bo ceny sprzętów zaczynają się od 60 zł. W tym roku nie będzie obowiązywać rządowe dofinansowanie na zakup takich urządzeń.

Inwestować w sprzęt nie muszą odbiorcy naziemni, których telewizory lub dekodery odbierają kanały z MUX-1 (TTV, Stopklatka, TV Trwam, Antena HD, Fokus TV, Eska TV, Polo TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2), MUX-4 (Wydarzenia 24) i MUX-6 (TVP ABC, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Nauka, TVP Dokument, Alfa TVP i Belsat). Te multipleksy są nadawane w nowym standardzie DVB-T2.

Nadawcy komercyjni krytykują sposób przeprowadzenia procesu refarmingu. Uważają, że MUX-3 powinien zmienić standard razem z MUX-1, MUX-2 i MUX-4 w pierwszej połowie 2022 roku. Zgodę na dłuższe nadawanie w starszym standardzie oceniają jako faworyzowanie TVP przed wyborami parlamentarnymi. Zamierzają się domagać rekompensat od Skarbu Państwa po zmianie standardu trzeciego multipleksu. Migracja może się zbiec ze zmianami w TVP, które zapowiada dotychczasowa opozycja.