Odszedł Józef Wróbel – wybitny śląski fotoreporter

Przez pięćdziesiąt lat nieprzerwanie pracował w "Panoramie"

Świat dziennikarski stracił wybitną postać. W czwartek, 2 listopada 2023r. zmarł Józef Wróbel. Wczoraj, 8 listopada 2023r. odbył się pogrzeb.

Świat dziennikarski poniósł wielką stratę. Wczoraj, 8 listopada 2023 r. na cmentarzu komunalnym przy ul. Murckowskiej odbył się pogrzeb Józefa Wróbla, świadka i uczestnika najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych. Katowicki fotoreporter przez całe zawodowe życie był związany ze śląską „Panoramą”. Pracował w niej nieprzerwanie, od 1957 r. do zakończenia działalności tygodnika w 2007 r.

W czwartek, 2 listopada 2023 r. zmarł Józef Wróbel, wybitny śląski fotoreporter. Ostatnie pożegnanie odbyło się w środę, 8 listopada 2023 r. na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach przy ul. Murckowskiej.

– Kochał życie, był jego ciekawy i pewnie dlatego tak dobrze odnajdywał się w ekstremalnych sytuacjach które były jego udziałem – powiedział w mowie pożegnalnej Wojciech Domagała, prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Józef Wróbel urodził się w 1938 roku w Katowicach i całe życie był związany ze stolicą Górnego Śląska. Po skończeniu Technikum Fotograficznego postanowił udać się do niedawno powstałej redakcji „Panoramy” z prośbą o pracę. W taki sposób rozpoczęła się jego pięćdziesięcioletnia współpraca z tygodnikiem.

Ostatnie pożegnanie wybitnego śląskiego fotoreportera

– Na stronach „Panoramy” oglądaliśmy jego reportaże znad Bajkału, z Gruzji, z bezkresnej Syberii. Dziesiątki, setki wyjazdów, dokumentacji katastrof, wypadków – od pożaru czechowickiej rafinerii po fotograficzny zapis walk Litwinów z czerwonoarmistami pod wileńską wieżą telewizyjną – mówił Wojciech Domagała.

Fotoreporter wpływał na estetykę śląskiej „Panoramy” jako twórca graficznej oprawy. Autorskie okładki tygodnika i setki zdjęć pięknych dziewcząt zdobiły kolejne wydania, tworząc niezapomniany wizerunek czasopisma. „Panorama” była niezwykle poczytnym tygodnikiem – w jej najlepszych czasach sprzedaż sięgała nawet 700 tys. egzemplarzy. Legitymacja prasowa Józefa Wróbla otwierała wszystkie drzwi.

– Tym wszystkim poczynaniom towarzyszyły liczne nagrody, wyróżnienia. Józek najbardziej cenił sobie uznanie, z jakim spotykał się ze strony kolegów, fotoreporterów, dziennikarzy – mówił Wojciech Domagała.

Józef Wróbel był wyróżniony prestiżowym tytułem „Wielkiego Splendoru Śląskiej Fotografii Prasowej”.