Niezależne bydgoskie media nie chcą patronować stuleciu muzeum wspólnie z gazetą samorządu

Portal Kujawski opublikował oświadczenie o przyczynach swojego bojkotu

Portal Kujawski i bydgoskie wydanie „Gazety Wyborczej” odmówiły objęcia patronatem medialnym obchodów 100-lecia Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego. Powodem jest fakt, że placówka poprosiła o patronat bydgoski tygodnik wydawany przez władze samorządowe.

Inicjatorem bojkotu był Łukasz Religa, redaktor naczelny Portalu Kujawskiego. W opublikowanym w serwisie oświadczeniu stwierdził, że przyznanie patronatu medialnego magistrackiemu tytułowi „Bydgoszcz Informuje” to „niebezpieczny precedens dla lokalnej demokracji, bowiem jest to próba zrównywania mediów pełniących w demokracji ważną funkcję kontrolną, z tworami typowo propagandowymi”.

Z tego powodu prowadzony przez niego portal „nie będzie w żaden sposób relacjonował wydarzeń jubileuszowych muzeum – jest to decyzja bardzo trudna, za którą naszych czytelników przepraszamy” – napisał Religa.

Bydgoska „Wyborcza” co prawda oświadczenia nie opublikowała, ale również nie informowała o obchodach muzeum ani nie relacjonowała imprez organizowanych w ramach obchodów.