Senator przypisał Tuskowi „hitlerowską twarz” na antenie TVP3 Białystok

Jest wniosek o ukaranie

Senator Jacek Bogucki (PiS) podczas poniedziałkowego programu w studiu TVP3 Białystok

Senator PiS Jacek Bogucki w trakcie publicystycznego magazynu na antenie TVP3 Białystok nazwał Donalda Tuska „politykiem z twarzą hitlerowską”. Prowadzący program nie zareagował, zareagowali natomiast: poseł PO Krzysztof Truskolaski (drugi uczestnik dyskusji w studiu) oraz senator Marcin Bosacki, który we wtorek zapowiedział złożenie w Komisji Etyki wniosku o ukaranie Boguckiego.

W poniedziałkowy wieczór gośćmi magazynu „Bez kantów. Kontra” (TVP3 Białystok) byli: senator PiS Jacek Bogucki oraz poseł PO Krzysztof Truskolaski. Program prowadził Krzysztof Jezierski. W pewnym momencie rozmowa zeszła na niedzielny marsz opozycji. Prowadzący powiedział wówczas, że liderzy innych opozycyjnych partii (poza Platformą Obywatelską) „jakoś nie zaistnieli w przekazie medialnym” po marszu. – Na pewno nie zaistnieją przy Donaldzie Tusku, który jest bezwzględnym politykiem, politykiem takim… z twarzą hitlerowską – odparł senator Jacek Bogucki.

Na te słowa nie zareagował prowadzący program, zaś poseł Platformy po chwili odpowiedział: – Pana słowa są skandaliczne. Pan powinien przeprosić pana Donalda Tuska i pół miliona Polaków. – Wy nie takich słów używacie wobec nas – odrzekł na to senator PiS, upierając się, że nie przeprosi za swoje słowa. Po chwili prowadzący płynnie przeszedł do następnego wątku rozmowy.

Jest wniosek o ukaranie senatora Boguckiego

We wtorek szef Grupy Senatorów Koalicji Obywatelskiej, Marcin Bosacki zabrał głos na temat wypowiedzi Boguckiego, nazywając ją „skandaliczną” i zapowiadając skierowanie wniosku do senackiej Komisji Etyki o ukaranie parlamentarzysty.

– To jest język, którego PiS coraz bardziej agresywnie używa. Język wynikający oczywiście z paniki, ze strachu przed nieuchronną przegraną w wyborach za parę miesięcy. Taki język w Senacie RP nie może być tolerowany – podsumował Bosacki. Dodał też, że ta wypowiedź powinna wykluczyć Jacka Boguckiego ze startu w jesiennych wyborach.

Z kolei senator Bogucki w rozmowie z PAP powiedział, że „czarę goryczy przelało w nim wystąpienie Tuska, w którym „wykorzystał on śmierć dziecka w Częstochowie do ataku na polityków i sympatyków PiS, zniesławiania ich i odczłowieczania”. W maju w podczas spotkania z mieszkańcami w Sulechowie Donald Tusk powiedział (odnosząc się do śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy), że „piekło dzieci rodzi się na skrzyżowaniu patologicznej rodziny i patologicznej władzy”.

Udział TVP3 w 2022 roku wyniósł 0,91 proc. w grupie 4+. Od końca kwietnia br. obowiązki dyrektora TVP3 pełni Magdalena Drohomirecka-Sabatowska. Przejęła tę funkcję po Jarosławie Olechowskim, odwołanym z trzech stanowisk dyrektorskich.