Łagodniejsze paski i „setki” reporterów w „Wiadomościach”

„Nie taka toporna propaganda”

Reporterzy „Wiadomości” muszą teraz częściej nagrywać stand-up'y

Nowe kierownictwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej wprowadza pierwsze zmiany w programie. Dziennikarz TVP w rozmowie z Wirtualnemedia.pl twierdzi, że paski w „Wiadomościach” mają być łagodniejsze, a ich reporterzy powinni pokazywać się w stand-up’ach. – Chodzi o inne metody przekazywania informacji. Nie taka toporna propaganda – mówi.

We wtorek prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz odwołał ze stanowiska szefa TAI Jarosława Olechowskiego. Wcześniej Onet poinformował, że miał on wysłać anonimowy list do władz Prawa i Sprawiedliwości, w którym krytykował próbę złagodzenia przekazu TVP i poczynania prezesa. Choć kierujący TAI od 2018 roku Olechowski kategorycznie zaprzeczał, to został zdymisjonowany.

W TVP uchodził za stronnika Jacka Kurskiego, podobnie jak odwołani wcześniej dyrektorzy Paweł Gajewski czy Stanisław Bortkiewicz.

Nowym szefem TAI został prezenter „Wiadomości” Michał Adamczyk. Szybko awansował on bardziej zaufanych współpracowników z TVP. Wiceszefem TAI Odpowiedzialnym za kanał TVP Info został Samuel Pereira, natomiast Marcin Tulicki objął stanowisko wiceszefa „Wiadomości”.

Reporterzy muszą pokazywać się na wizji

Nasz rozmówca z Placu Powstańców w Warszawie z nadzieją patrzy na nowe kierownictwo. Liczy, że dziennikarze będą bardziej szanowani niż do tej pory i nie będą mobbingowani. Nadzieję taką miało przynieść krótkie spotkanie z prezesem Matyszkowiczem, który przedstawił Adamczyka jako nowego szefa. Miał obiecać, że do końca maja każdy dziennikarz, operator czy dźwiękowiec, otrzyma etat, jeśli o to poprosi. Wcześniej etaty w TAI były rzadkością. Większość pracowników decydowała się na samozatrudnienie lub podpisywała umowy o dzieło z zewnętrznymi firmami tworzonymi przez grupy związanych z TVP.

Pewnego rodzaju „lifting” mają przejść też programy informacyjne TVP, a w szczególności „Wiadomości”. – Chodzi o inne metody przekazywania informacji. Nie taka toporna propaganda. Zmienić mają się paski w Wiadomościach. Muszą być łagodniejsze. Dodatkowo reporterzy programu mają przygotowywać stand-up’y– relacjonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl dziennikarz Telewizji Polskiej, który pragnie zachować anonimowość.

W ostatnich dniach stand-up’y przygotowali m.in. Konrad Wąż, Jakub Krzyżak, Krzysztof Nowina-Konopka, Anna Pawelec i Dawid Helsner, którzy wcześniej nie występowali na wizji lub robili to bardzo rzadko. Stand-up’y w „Wiadomościach” mają zdynamizować materiały i zwiększyć ich wiarygodność. Kilka miesięcy temu pisaliśmy, że w ostatnich latach TVN i Polsat je ograniczyły. W Stanach Zjednoczonych dominują stand up-y reporterów będących w sercu wydarzeń, a nie nagrywających komentarz na tle zwyczajnej ulicy.

Grillowanie zamiast „für Deutschland”?

Choć za zmiany w „Wiadomościach” ma odpowiadać m.in. Tulicki, to w piątek TVP1 i TVP Info pokazały dokument Tulickiego o Donaldzie Tusku „Ich człowiek w Brukseli”. W zapowiedzi, wyemitowanej w programie informacyjnym nie zabrakło przebitek z Angelą Merkel, Władimirem Putinem i fragmentów słynnego wystąpienia szefa Platformy Obywatelskiej po niemiecku. W poprzednich tygodniach TVP nie powtarzała słów „für Deutschland” i ujęć z zaciśniętą pięścią Donalda Tuska.

Dziennikarz, z którym rozmawialiśmy nic nie wie o nowych wytycznych odnośnie pokazywania opozycji. W piątkowym wydaniu „Wiadomości” krytykowano m.in. prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego za chęć ograniczenia prędkości samochodów w mieście czy ogólnie polityków opozycji za krytykę poczynań Orlenu.Nie zabrakło też krytyki samorządowych władz Elbląga. Wyemitowano też materiał uderzający w TVN za wywiad Moniki Olejnik z prof. Barbarą Engelking, kierownikiem Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Jeszcze przed tygodniem w programie mocno krytykowano Unię Europejską za przyjęcie strategii klimatycznej. We wtorek Krzyżak w materiale o inwestycjach drogowych dwa razy wspomniał o dofinansowaniu z środków unijnych.

W programie zaczęło pojawiać się więcej krótkich materiałów poświęconych stylowi życia. Na przykład w piątek nie zabrakło propozycji na spędzenie majówki czy grillowanie. Na początku programu podkreślono, że Orlen obniżył opłaty za paliwo. Nie zabrakło ciekawostek o „Bursztynowej Arce Przymierza” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Poinformowano też o rekordzie świata 29-letniej Polki we wspinaczce sportowej w Seulu.

Szefową ,,Wiadomości” od maja 2019 roku jest Danuta Holecka.

Według danych Nielsen Audience Measurement w marcu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 2,57 mln widzów, z czego 1,88 mln w TVP1, a 690,7 tys. w TVP Info. Rok do roku widownia zmalała o 15 proc.

TVP zatrudnia prawie 3 tys. pracowników W 2021 r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Na koniec 2021 r. zatrudnienie w Telewizji Polskiej wynosiło 2 889 etatów, o 53 więcej niż rok wcześniej. Zasadnicze wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,7 proc. do 10 491 zł.

W planie finansowym na 2022 r. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę miały też pójść koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.