Znamy laureatów IX edycji konkursu Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej

Nagrodzono autora "Siły kłamstwa"

Dorota Borodaj, Piotr Świerczek, Anna Bikont i dr Hanna Machińska zostali laureatami tegorocznego konkursu Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Nagrody wręczono podczas gali, która odbyła się w poniedziałek, 6 marca. Była to już dziewiąta edycja konkursu. Tego dnia wręczono też nagrody laureatom za 2020 rok, wśród których był Mateusz Baczyński z Onetu.

Nagrody są przyznawane w czterech kategoriach: „Najlepszy materiał dziennikarski prasowy”, „Najlepszy materiał dziennikarski medialny”, „Najlepsza książka” oraz „Wyróżniająca się postawa obywatelska i działalność w życiu publicznym”. Podczas gali wyróżniono także Antoniego Antoszka, autora tekstu „O czym nie powiem swoim rodzicom”.

W kategorii „Najlepszy materiał dziennikarski prasowy” zwyciężyła dziennikarka portalu OKO.Press, Dorota Borodaj za tekst „Ona mówiła, że jest w ciąży, ale jej nie uwierzono – pojechała za drut. Spowiedź pogranicznika”. Jak podkreśla macierzysta redakcja laureatki, ten tekst jest „jedynym reporterskim spojrzeniem z drugiej strony na dramat uchodźców na polskiej granicy z Białorusią – oczami funkcjonariusza” – Jestem zaskoczona i bardzo poruszona. Dziękuję redakcji OKO.Press i Włodkowi Nowakowi za czułą i uważną współpracę, która pomogła mi w pracy nad tym materiałem” – mówiła tuż po ogłoszeniu werdyktu nagrodzona dziennikarka.

W kategorii „Najlepszy materiał dziennikarski medialny” zwyciężył Piotr Świerczek z redakcji „Czarno na białym” za pokazywany na antenie TVN24 reportaż „Siła kłamstwa” o działaniach komisji Antoniego Macierewicza. Za „Najlepszą książkę” nagrodzono Annę Bikont i jej pozycję pt. „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”. Z kolei za wyróżniającą się postawę obywatelską i działalność w życiu publicznym Kapituła konkursu wyróżniła dr Hannę Machińską, obrończynię praw człowieka, która od 2017 roku pełniła funkcję zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.

Misja: szczególna odpowiedzialność za słowo

Podczas gali wręczono także nagrody za 2020 rok. W kategorii „Najlepszy materiał dziennikarski” zwyciężył Mateusz Baczyński za artykuł „Historia kłamstwa. Jak szukano zabójców Iwony Cygan”. W kategorii Najlepsza Książka nagrodzono Karolinę Sulej za „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”.

Misją konkursu „Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej jest propagowanie kultury słowa w życiu publicznym, a także promowanie autorów znaczących materiałów dziennikarskich i postaw prospołecznych. – Żyjemy w czasach, w których na dziennikarzach spoczywa szczególna odpowiedzialność za słowo i rzetelność w opisywaniu otaczającego nas świata. Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej są uhonorowaniem tych, których praca spełnia najwyższe standardy i uzmysławia jak ważne i potrzebne są nam w Polsce wolne, niezależne media – komentuje Tomasz Sekielski, redaktor naczelny Newsweeka.

Nagroda im. Teresy Torańskiej przyznawana jest od 2013 roku.