Trójka podejrzanych o próbę zabójstwa irańskiej dziennikarki trafi do aresztu w USA

Masih Alinejad to irańska aktywistka na rzecz praw kobiet i dziennikarka

Amerykańska prokuratura oskarżyła trzech członków wschodnioeuropejskiej organizacji przestępczej powiązanej z rządem Iranu o spiskowanie w celu zabójstwa dziennikarza i aktywisty – obywatela USA. Takie stanowisko przedstawił prokurator generalny Merrick Garland.

Rafat Amirow, Polad Omarow i Khalid Mehdiyev zostali oskarżeni o usiłowanie morderstwa na zlecenie i działanie w porozumieniu z Teheranem. „Ofiara nagłaśniała przypadki łamania praw człowieka przez irański rząd, dyskryminację praw kobiet, tłumienie demokratycznych ruchów oraz stosowanie tortur i egzekucji” – oświadczył Garland.

Prokurator nie podał nazwiska domniemanej ofiary, ale Mehdiyev został aresztowany w zeszłym roku w Nowym Jorku przed domem irańskiej dziennikarki Masih Alinejad na Brooklynie. Dziennikarka od lat krytykuje działania irańskich władz, poczynając od represji w związku z prawidłowym nakrywaniem głów przez kobiety.

Alinejad wyznała później agencji Reutera, że została zaproszona do siedziby FBI na Manhattanie, a tam kilkunastu agentów opisało jej szczegóły rzekomego spisku.

W lipcu mężczyźni planowali wywabić Alinejad z domu, prosząc ją o kwiaty z ogrodu. Jej efektowny ogród jest dobrze znany w okolicy. Alinejad stwierdziła, że napastnicy musieli monitorować nieruchomość i mogli zauważyć, że często dzieli się kwiatami z sąsiadami.

Spośród trójki potencjalnych terrorystów Omarow został aresztowany na początku roku w Czechach. Stany Zjednoczone domagają się jego ekstradycji.