Rosyjscy żołnierze zgwałcili na Ukrainie dziennikarkę z kremlowskiej telewizji

Olga Zenkova

W mediach społecznościowych pojawił się skan pisma wiceszefa rosyjskiej stacji propagandowej NTV, który opisuje, że dwa tygodnie temu dziennikarka została zgwałcona przez żołnierzy w ukraińskim mieście kontrolowanym przez Rosjan. Nadawca domaga się od władz śledztwa w tej sprawie.

Według pisma Olga Zenkova i współpracujący z nią operator kamery Artiom Epifanov zostali zaatakowani 17 stycznia, gdy jedli posiłek w hotelu w mieście Melitopol, w kontrolowanym przez oddziały rosyjskie regionie Zaporoże. Byli tam, żeby nadawać relacje.

Operator został pobity, a dziennikarka zgwałcona. Żołnierze mieli mówić, że są „bojownikami z batalionu Achmet”.

W piśmie, datowanym na 21 stycznia, czytamy, że o ataku zostało powiadomione dowództwo sił rosyjskich i służb porządkowych w Melitopolu. Odmówiono jednak wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Na pismo opisujące zdarzenie nie odpowiedział również wyznaczony przez Rosjan gubernator Zaporoża.

Dyrektor pionu informacyjnego NTV w piśmie zwraca się do kierownictwa rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości o pomoc w śledztwie dotyczącym ataku.

NTV oficjalnie milczy w tej sprawie. Nadawca, 22 lata temu przejęty przez rosyjski koncern Gazprom, tak jak wszyscy nadawcy w Rosji, podaje informacje zgodne z propagandą Kremla.