W Chojnicach zagra Radio Kaszëbë

Są nowe koncesje dla dwóch stacji lokalnych

Członkowie KRRiT prof. Tadeusz Kowalski, Agnieszka Glapiak, dr hab. Hanna Karp, Maciej Świrski i Marzena Paczuska

Podczas środowego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozszerzyła koncesję Radiu Kaszëbë, które będzie też dostępne w Chojnicach. Za to Radio Elka i Radio Bon Ton otrzymały nowe koncesje na kolejne 10 lat.

W połowie września ub.r. w Monitorze Polskim opublikowano ogłoszenie przewodniczącego KRRiT ws konkursu na częstotliwość radiową w Chojnicach (województwo pomorskie) – 100,7 MHz. W dokumencie zaznaczono, że chodzi o rozszerzenie koncesji na program lokalny o charakterze uniwersalnym. Do konkursu zgłosił się tylko jeden zainteresowany podmiot. To Stowarzyszenie „Ziemia Pucka”, które jest właścicielem Radia Kaszëbë, które nadaje od 2004 r. Stację słychać w Gdyni (tu ma swoją siedzibę), a także w Pucku, Wejherowie, Lęborku, Kartuzach, Gdańsku, Kościerzynie i Bytowie.

W środę, 11 stycznia KRRiT rozstrzygnęła to postępowanie. W Chojnicach na 100,7 MHz zagra Radio Kaszëbë. Jak zaznaczono w dokumencie, program stacji ma zawierać „audycje i inne przekazy adresowane do społeczności kaszubskiej, w tym też audycje nadawane w języku tej społeczności”.

Nowe koncesje dla Radia Elka i Radia Bon Ton

Podczas ostatniego posiedzenia KRRiT podjęła także uchwały o udzieleniu koncesji na kolejne 10 lat dla dwóch spółek. To:

* Radio Elka, która otrzymała kolejną zgodę na emisję programu radiowego o charakterze uniwersalnym, rozpowszechnianym pod nazwą „Radio Elka Zagłębia Miedziowego” w Głogowie i Polkowicach;

* Bon Ton Radio, która otrzymała kolejną zgodę na emisję programu radiowego o charakterze uniwersalnym, rozpowszechnianym pod nazwą „Bon Ton Radio” ze stacji nadawczej w Chełmie.

Więcej konkursów radiowych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji we wrześniu ub.r. rozpisała aż dziewięć konkursów radiowych. Poza Chojnicami nadawcy mogli powalczyć o częstotliwości radiowe w Goleniowie, Dębicy, Gródku, Słupsku, Lęborku, Redzie, Skierniewicach i Łowiczu. Natomiast tuż przed świętami Bożego Narodzenia KRRiT ogłosiła listę kolejnych częstotliwości radiowych przeznaczonych do postępowań koncesyjnych. Znalazły się na niej cztery dawne miasta wojewódzkie: Bydgoszcz z częstotliwością 99,5 MHz, Białystok – 94,8 MHz, Suwałki – 89,4 MHz oraz Elbląg – 106,4 MHz. W każdym z konkursów chodzi o rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym, zawierającym tematykę lokalną dotyczącą wskazanego w ogłoszeniu miasta oraz jego okolic.

Od trzech miesięcy KRRiT obraduje w nowym składzie. Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się 10 października ub.r., Maciej Świrski został wybrany na przewodniczącego, a Agnieszka Glapiak na wiceprzewodniczącą. Oboje zostali wybrani do KRRiT przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że w Radzie zasiadać będzie także była szefowa „Wiadomości” TVP1 Marzena Paczuska i dr hab. Hanna Karp, medioznawca z toruńskiej uczelni związanej z Tadeuszem Rydzykiem. Opozycyjny Senat wybrał prof. Tadeusza Kowalskiego, medioznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego.