Robert Mazurek znika z Polskiego Radia

Poszło o "atak na media publiczne"

Robert Mazurek

Po ponad dwóch latach Robert Mazurek zniknie w styczniu z Polskiego Radia. Jego umowa z nadawcą w 2023 roku nie zostanie przedłużona – informuje Wirtualnemedia.pl Monika Kuś, rzeczniczka prasowa Polskiego Radia. Powodem ma być „atakowanie mediów publicznych”, czego – zdaniem nadawcy – dziennikarz miał dopuszczać się na antenie RMF FM. – Umowa była już podpisana, prezes Kamińska ją anulowała – pisze w swoim oświadczeniu Mazurek.

Robert Mazurek od lipca 2020 roku prowadzi audycję „Mazurek słucha” w Programie II Polskiego Radia. Zaprasza do niej gości, z którymi rozmawia o muzyce i którzy proponują własne utwory – od jazzu po punk rocka. Umowa na tę audycję była przedłużana dotychczas bezproblemowo, a program Mazurka znajdował miejsce w kolejnych odsłonach ramówek.

Polskie Radio: Mazurek „atakuje media publiczne”

Teraz to się zmieniło. Polskie Radio informuje, że Mazurek zniknie z anteny Dwójki. – Umowa o współpracy z red. Robertem Mazurkiem była zawarta przez Program Drugi na czas określony i wygasa z końcem grudnia br. Polskie Radio nie widzi możliwości jej kontynuowania z osobą, która z jednej strony pobiera honoraria wypłacane ze środków publicznych, a z drugiej – atakuje media publiczne właśnie za sposób ich finansowania, zarazem je zniesławiając (np.: w swojej porannej rozmowie w RMF z dnia 13 grudnia 2022 r.) – przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Monika Kuś, rzeczniczka prasowa nadawcy.

O co chodzi? 13 grudnia gościem Roberta Mazurka w „Porannej rozmowie” na antenie RMF FM był poseł PiS, Rafał Gontarz. Dziennikarz dopytywał go wówczas, czy przekazanie 2,7 mld zł na telewizję publiczną uważa za dobre posunięcie. Wyliczał przy tym, że za te pieniądze Polska mogłaby „kupić ponad 200 dronów Bayraktar, wybudować ponad 10 tysięcy mieszkań o powierzchni 50 m2 lub postawić kilka szpitali”. Zaproszony parlamentarzysta jednak nie podzielał opinii prowadzącego rozmowę.

Robert Mazurek: „Umowa była już podpisana”

Robert Mazurek przekazał redakcji Wirtualnemedia.pl oświadczenie, w którym podkreśla, że w całej sprawie „poszło oczywiście o politykę” (oświadczenie zamieścił także na Twitterze). – Ośmieliłem się w RMF-ie wyśmiewać telewizyjne „Wiadomości” i krytykować przeforsowaną przez PiS dotację na media publiczne – pisze dziennikarz.

Zaznacza przy tym, że nieprawdą jest, iż Polskie Radio nie przedłużyło z nim umowy. – Od początku grudnia mam podpisaną umowę na następne miesiące, zdążyłem nawet nagrać rozmowę, która miała być wyemitowana 7 stycznia. Prezes Kamińska usłyszała jednak w RMF-ie (to dobrze, że słucha uczciwego radia) moje rozmowy i po 3 tygodniach, na podpisanej przez siebie umowie (!) dopisała „Nie wyrażam zgody”.

– Prawnicy namawiają mnie, bym poszedł z tym do sądu – kontynuuje dziennikarz. – Jeśli się na to zdecyduję, choć nie mam ochoty ganiać po sądach, to nie chciałbym pozywać Polskiego Radia, które i tak ledwo zipie, a jego prezes. Tak, wiem, że Kamińska nie jest postacią samodzielną, lecz wymyśloną i zainstalowaną na tym stanowisku przez szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego i jego żonę Annę Czabańską, radiową szarą eminencję. We Francji nazywano takie postaci kreaturami, ale nie podejrzewam p. Kamińskiej, by znała historię Francji, więc pozostańmy przy określeniu prezes. Niechże więc za swoje humory prezes Kamińska płaci z kieszeni własnej, kieszeni Czabańskich i rad nadzorczych spółek państwowych, w której oboje zasiadają lub zasiadali (za Czabańskimi nie nadążysz) albo i z funduszu wyborczego PiS – pisze Robert Mazurek.

Dodaje – Zapewne zaraz usłyszę, że łkam nad utraconymi zarobkami. Otóż, drodzy hejterzy, stawki w Polskim Radiu były najniższymi za jakie gdziekolwiek pracuję i ani dla kasy, ani dla sławy nie przyjąłem propozycji Dwójki. Obecne władze radia nie tylko tego nie rozumieją.

pic.twitter.com/MFvEf0DXFy

— Robert Mazurek (@wina_Mazurka) December 30, 2022

Robert Mazurek od 2018 roku publikuje felietony (o winach i sprawach społecznych) dla weekendowego wydania „Rzeczpospolitej” – „Plus Minus”. Poranne wywiady o tematyce politycznej na antenie RMF FM prowadzi od 2016 roku.

Gdybym wiedział, że to ostatki przynajmniej bym się pożegnał https://t.co/inp9lPTV6K

— Robert Mazurek (@wina_Mazurka) December 30, 2022

W najnowszym badaniu Radio Track (wrzesień-listopad 2022 r.) realizowanym przez pracownię Kantar Polska udział Dwójki pod względem słuchania w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 0,4 proc.