TVP nie złożyła wniosku o przedłużenie obecności TVP ABC na pierwszym multipleksie

Kanał TVP ABC trafił na MUX 1 w wyniku konkursu KRRiT na stację dla dzieci

TVP nie złożyła w terminie wniosku o przedłużenie rezerwacji częstotliwości na pierwszym multipleksie dla kanału TVP ABC. W konsekwencji na początku września 2023 stacja będzie musiała opuścić ten MUX.

– Wniosek w tym zakresie do UKE nie wpłynął – mówi Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

TVP rozważa wycofanie TVP ABC z pierwszego multipleksu

Rezerwacja częstotliwości dla TVP ABC na pierwszym multipleksie wygaśnie 3 września 2023 roku. Zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne wniosek o dokonanie rezerwacji częstotliwości na kolejny okres należy złożyć nie wcześniej niż cztery lata przed upływem okresu wykorzystywania częstotliwości i nie później niż rok przed jego końcem.

To oznacza, że stosowne pismo Telewizja Polska powinna była przesłać najpóźniej w pierwszych dniach września br.

O tym, że TVP rozważa wycofanie kanału dla dzieci TVP ABC z pierwszego multipleksu telewizyjnego, informowaliśmy już w październiku. To efekt stanowiska wydanego przez byłego już przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego, który chciał, żeby Telewizja Polska zwolniła to miejsce w zamian za otrzymanie całego szóstego multipleksu.

„TVP ABC jest bardzo ważnym kanałem”

Jacek Oko, prezes UKE, decyzję o rezerwacji częstotliwości szóstego multipleksu na rzecz Telewizji Polskiej wydał 21 września br. TVP będzie mogła wykorzystywać ten MUX od 1 lutego 2023 do 31 stycznia 2033 roku. W multipleksie ma znaleźć się do ośmiu kanałów TVP.

TVP nie informuje jednak jeszcze, czy od września 2023 kanał TVP ABC trafi na szósty multipleks. Nadawca dysponuje też trzecim multipleksem, ale w tej chwili jest on w pełni obsadzony. – Telewizja Polska zarządza posiadanymi zasobami częstotliwości naziemnych w oparciu o analizy programowe, ekonomiczne, a także uwzględniając powinności nadawcy publicznego. O szczegółach wykorzystania zasobów będziemy informować z odpowiednim wyprzedzeniem. TVP ABC jest bardzo ważnym kanałem w portfolio Telewizji Polskiej skierowanym do najmłodszych widzów. Niezakłócona dostępność programu w naziemnej telewizji cyfrowej to jeden z naszych priorytetów dystrybucyjnych – przekazało nam Centrum Informacji TVP.

Kanał TVP ABC trafił na MUX 1 w 2014 roku w wyniku konkursu KRRiT na stację dla dzieci. Telewizja Polska wygrała w nim z Polsatem, który zgłaszał kanał Polsat Kids.

Na zwolnione przez TVP ABC miejsce na pierwszym multipleksie KRRiT będzie mogła rozpisać konkurs.