Holenderscy dziennikarze rekrutowani przez służby wywiadowcze

Holenderskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (NVJ) chce zakazu rekrutacji dziennikarzy przez tajne służby

Wydawany w Amsterdamie dziennik „NRC” napisał, że holenderscy dziennikarze są regularnie rekrutowani przez służby wywiadowcze. Dotyczy to głównie korespondentów na Bliskim Wschodzie. Informacje gazeta pozyskała na podstawie rozmów z 32 przedstawicielami mediów.

Połowa z nich twierdzi, że kontaktowali się z nimi przedstawiciele Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (AVID) lub Wojskowej Służby Wywiadu (MIVD), proponując im współpracę, często za wynagrodzeniem. We wrześniu wysłannicy „NRC” dotarli do tajnego dokumentu AVID z 2016 roku zawierającego nazwiska 21 agentów, w tym ośmiu dziennikarzy.

Holenderskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (NVJ) chce zakazu rekrutacji dziennikarzy przez tajne służby. „To powinno być uregulowane w wewnętrznych instrukcjach AIVD i MIVD” – powiedział gazecie sekretarz generalny NVJ Thomas Bruning.

„NRC” ustaliła też, że były oficer holenderskiego wywiadu odpowiadał za zabezpieczenie strony i przechowywanie poufnych materiałów źródłowych platformy dziennikarstwa śledczego „De Correspondent”. Redakcja nie wiedziała o przeszłości swojego pracownika, który był zatrudniony w latach 2016-2021. „De Correspondent” to internetowa platforma dziennikarska z siedzibą w Amsterdamie. Jej celem jest niezależne dziennikarstwo śledcze.