„Polityka” po raz 22. rozdała Nagrody Naukowe

Nagrodzeni to Karolina Ćwiek-Rogalska, Joanna Rak, Małgorzata Włodarczyk-Biegun, Mateusz Spałek i Żaneta Świderska-Chadaj

Po raz 22. „Polityka” nagrodziła polskich naukowców. Nagrody Naukowe tygodnika są przyznawane w pięciu kategoriach.

W kategorii nauki humanistyczne zwyciężyła kulturoznawczyni, bohemistka i etnolożka dr Karolina Ćwiek-Rogalska z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. W kategorii nauki społeczne nagrodzono zajmującą się kondycją demokracji dr hab. Joannę Rak, profesor UAM z Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W kategorii nauki o życiu wygrał radioonkolog dr n. med. i n. o zdr. Mateusz Spałek z Narodowego Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. W kategorii nauki ścisłe nagrodzono zajmującą się biodrukiem 3D dr inż. Małgorzatę Włodarczyk-Biegun z Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z kolei w kategorii nauki techniczne zwyciężyła badająca sztuczną inteligencję dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Zwycięzcy otrzymali stypendia w wysokości 15 tys. zł. Ponadto na łamach tygodnika „Polityka” ukaże się wywiad z każdym z laureatów.

Poza pięcioma stypendiami przyznano jeszcze 10 nagród finałowych po 5 tys. zł. Otrzymali je: dr Jakub Ciążela z Instytutu Nauk Geologicznych PAN, dr Paweł Korpal z Wydziału Anglistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr hab. Katarzyna Czernek-Marszałek, profesor na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, dr hab. Krzysztof Jachymski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, dr inż. Klaudia Kosek z Instytutu Oceanologii PAN, dr hab. inż. Maria Kurańska, profesor na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej na Politechnice Krakowskiej, dr Ewelina Kowalewska z Kliniki Psychiatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, dr Krzysztof Miler z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, dr inż. arch. Anna Miśniakiewicz z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz dr n. med. Jan Krzysztof Nowak z I Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.