„Dowiaduję się o rzeczywistości, gdy oglądam TVP”

Krytycy wolnych mediów w nowej KRRiT

Nowa Krajowa rada Radiofonii i Telewizji. Od lewej: Tadeusz Kowalski, Agnieszka Glapiak, Hanna Karp, Maciej Świrski, Marzena Paczuska-Tętnik

Spośród pięciu nowych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji czterech jest związanych z obecnym obozem władzy i należy do zatwardziałych krytyków mediów komercyjnych, które nie podzielają punktu widzenia władzy. Może to zwiastować poważne problemy tych stacji przy procedurach koncesyjnych. Wybór Macieja Świrskiego na przewodniczącego KRRiT powszechnie odbierany jest jako przestroga: radykał nie będzie skłonny do kompromisów.

Maciej Świrski

Maciej Świrski, który został przewodniczącym KRRiT, to założyciel i prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polskiej Ligi Przeciw Zniesławieniom i były już członek rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej. Został powołany przez Sejm.

Świrski zasłynął z ostrej krytyki pod adresem TVN. W grudniu 2018 roku napisał na Twitterze: „Nie ma co narzekać i biadolić na TVN, tylko go bojkotować. Niech politycy PiS tam nie chodzą, niech prezydent i premier nie odpowiadają na pytania TVN, niech TVN nie dostaje zaproszeń… I to nie jest utrudnianie pracy dziennikarzy, tylko wybór prawdy. Precz z #FakeNewsMedia”.

W styczniu 2021 roku w TVP Info mówił z kolei, że nowym logo TVN powinien być „krzywy ryj”. Komentował wówczas medialne informacje o tym, że pracownicy TVN zaszczepili się przeciwko koronawirusowi poza kolejnością. Także w styczniu ub.r. stwierdził na Twitterze, że nie będzie pojawiał się w TVN, bo to uwiarygodnia „ich manipulacje”.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu, która opiniowała jego kandydaturę do KRRiT, powiedział z kolei: „Jeżeli oglądam Telewizję Polską, to znacząco więcej dowiaduję się o rzeczywistości, niż gdy oglądam inne telewizje, które są na tym wysoce konkurencyjnym rynku”.

Marzena Paczuska-Tętnik

Prezydent Andrzej Duda do KRRiT powołał dwie osoby – jedną z nich jest Marzena Paczuska-Tętnik. Paczuska-Tętnik przez wiele lat była związana z „Wiadomościami” TVP. W styczniu 2016 roku została szefową tego programu, zastępując zwolnionego Piotra Kraśkę. Półtora roku później straciła stanowisko i została doradczynią prezesa TVP Jacka Kurskiego do spraw informacji i publicystyki.

W marcu 2019 roku Rada Mediów Narodowych powołała ją do zarządu Telewizji Polskiej. Rok później została zawieszona, o co wnioskowali ówczesny prezes Jacek Kurski i ówczesny członek zarządu Mateusz Matyszkowicz. Pod koniec maja 2020 roku złożyła rezygnację ze stanowiska. Od marca 2021 rozpoczęła pracę dla Poczty Polskiej.

Marzena Paczuska-Tętnik znana jest z kontrowersyjnych wpisów na Twitterze. W marcu br. sugerowała, że zdrajcy ojczyzny powinni być karani przez powieszenie. Z kolei w kwietniu 2020 skrytykowała osoby borykające się z depresją: „Teraz każdy cierpi na depresję. W d… się poprzewracało. Bo życie jest takie trudne” – napisała.

„Ona myśli tak jak PiS i daje gwarancje, że w »Wiadomościach« będzie tak, jak chce PiS” – stwierdził w 2017 roku na łamach „Polityki” dziennikarz znający Paczuską od lat. „Absolutna zdeklarowana antykomunistka i antypostkomunistka o prawicowych poglądach. Jako dziennikarka jest żołnierzem PiS” – dodawał inny z dziennikarzy.

Hanna Karp

Przez prezydenta do składu KRRiT wskazana została także medioznawczyni Hanna Karp, związana z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej, uczelnią o. Tadeusza Rydzyka. Karp regularnie pisała do tygodnika „Sieci” braci Karnowskich. Pojawiała się też jako ekspertka m.in. w Radiu Maryja, TV Trwam czy TVP Info.

Hanna Karp bada new age, sekty i nowe ruchy religijne. Wydała „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce”, a także „Ezoteryzm, okultyzm, satanizm w Polsce”. Współpracowała z magazynem „Egzorcysta”.

Branża medialna najbardziej kojarzy ją jednak jako autorkę raportu, na podstawie, którego KRRiT nałożyła karę 1,48 mln zł na TVN SA, nadawcę telewizji TVN 24. Chodziło o demonstracje przed Sejmem w grudniu 2016 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zleciła wtedy monitoring programów TVN, Polsatu, TVP, TVN 24, Polsat News i TVP Info. Po przeanalizowaniu raportu przygotowanego przez Karp KRRiT nałożyła 1,48 mln zł kary na TVN SA, lecz później wycofała się z tej decyzji. Karę nałożono za naruszenie artykułu 18 ust. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji „poprzez propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu”. Za przygotowanie raportu Karp otrzymała 5 tys. zł brutto.

Agnieszka Glapiak

Sejm do KRRiT wskazał (obok Świrskiego) także Agnieszkę Glapiak, dyrektorkę centrum operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej. Glapiak została wiceprzewodniczącą KRRiT.

Od 2020 roku do czasu powołania do KRRiT Glapiak zasiadała w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej. W latach 2016-2018 kierowała departamentem komunikacji społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wcześniej była m.in. dyrektorką Centrum Informacyjnego Rządu, gdy premierami byli Jarosław Kaczyński i Kazimierz Marcinkiewicz.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu, która opiniowała jej kandydaturę do KRRiT, powiedziała: „Jeśli nie oglądam »Wiadomości«, mało dowiaduję się o tym, co mają nam do powiedzenia przedstawiciele władzy publicznej”.

Skrytykowała też TVN, wypominając, że jej amerykański właściciel miał siedzibę na lotnisku w Amsterdamie (spółka Polish Television Holding – przyp. red.). Poparła ponadto cyfryzację radia, której przeciwni są czołowi nadawcy prywatni.

Tadeusz Kowalski

Ostatni z członków nowej KRRiT prof. Tadeusz Kowalski został wybrany głosami senatorów opozycyjnych. Kowalski jest profesorem na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2003-2005 i 2011-2016 był członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej, w tym od 2004 do 2005 roku jej przewodniczącym. Natomiast od 2006 do 2010 roku zasiadał w radzie programowej TVP. Był dyrektorem Filmoteki Narodowej (2008-2015). Jest współautorem pierwszej ustawy o radiofonii i telewizji z 1992 roku.

W rozmowie z „Presserwisem” prof. Kowalski stwierdził, że jedną z najważniejszych kwestii, z którą będzie musiała zmierzyć się nowa KRRiT, są plany cyfryzacji radia. Nie zajął jednak konkretnego stanowiska w tej sprawie, bo według niego najpierw Krajowa Rada powinna przeprowadzić z rynkiem poważne konsultacje, ale nie w formie pisemnej, a żywej rozmowy.

– Tam mogłyby wybrzmieć konkretne argumenty, w tym też ekspertów, czy DAB+ w ogóle ma przyszłość – zaznaczał prof. Kowalski. Wspomniał też, że jego priorytetem w KRRiT będzie postawienie na nogi mediów publicznych. Te jego zdaniem nie wykonują swoich zadań, zwłaszcza w zakresie informacyjno-publicystycznym.

Członkowie Rady są powoływani na 6-letnią kadencję. Szczegółowe kompetencje KRRiT reguluje Ustawa o radiofonii i telewizji. Zgodnie z jej art. 6 ust. 1 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji, samodzielności nadawców i interesów odbiorców oraz zapewnia otwarty i pluralistyczny charakter radiofonii i telewizji. Do zadań KRRiT należą m.in.: rozstrzyganie w sprawach koncesji na rozpowszechnianie i rozprowadzanie programów, organizowanie badań treści i odbioru programów radiowych i telewizyjnych, ustalanie wysokości opłat za koncesje, ustalanie wysokości opłat abonamentowych i opiniowanie projektów aktów ustawodawczych oraz umów międzynarodowych dotyczących radiofonii i telewizji.