Monika Białkowska laureatką Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka

Monika Białkowska jest również autorką książki "Nawet jeśli umrę w drodze. Twarzą w twarz z uchodźcami"

Monika Białkowska, autorka „Przewodnika Katolickiego” i twórczyni wideobloga „Reportaż z wycinków świata”, została tegoroczną laureatką Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły oraz czek na 10 tys. zł wręczono jej wczoraj na gali w domu arcybiskupów warszawskich.

Kapituła konkursu pod przewodnictwem Tomasza Krzyżaka nagrodziła Białkowską „za doskonały warsztat dziennikarski, kulturę słowa, spontaniczność oraz głos rozsądku w debacie publicznej, cechujący się troską o przyszłość Kościoła w Polsce i na świecie”.

Dziennikarka została doceniona zarówno za działania w „Przewodniku Katolickim”, jak i za stworzenie w czasie pandemii programu „Reportaż z wycinków świata” oraz za książkę reporterską „Nawet jeśli umrę w drodze. Twarzą w twarz z uchodźcami”. W książce tej przedstawiła historie uchodźców z różnych stron świata, spotkanych w czterech miejscach Europy.

W gronie finalistów poza Białkowską znaleźli się: Sebastian Duda, redaktor kwartalnika „Więź”, oraz Dariusz Karłowicz, współzałożyciel i redaktor naczelny rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna” oraz współautor programu „Trzeci punkt widzenia” (TVP Kultura).

Nagroda ta przyznawana jest od 2002 roku, a wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Szymon Hołownia, Tomasz Terlikowski, Ewa Czaczkowska czy Krzysztof Ziemiec. Jej pomysłodawcą był zmarły w 2001 roku w wypadku samochodowym bp Jan Chrapek.