Igor Janke Dziennikarzem Roku w konkursie Nagród Gospodarczych ZPP

Publicysta Igor Janke został uhonorowany w czwartek wieczorem statuetką i tytułem Dziennikarza Roku w konkursie Nagród Gospodarczych, organizowanym przez Związek Pracodawców Polskich. Nagrodzie towarzyszył czek na 25 tys. zł.

Janke został nagrodzony za stworzenie i rozwijanie podcastu „Układ Otwarty”. W laudacji podkreślono, że honoruje się go za „udaną budowę własnego kanału komunikacji z widzami i stworzenie przestrzeni do wymiany myśli i poglądów szerokiego spektrum środowisk politycznych i eksperckich”.

Instytucją pozarządową roku 2022 został w tym samym konkursie Ośrodek Myśli Politycznej – za „konsekwentne wzbogacanie polskiego życia intelektualnego cennymi publikacjami książkowymi”, zaś tytuł „Ekonomisty Roku” przypadł Rafałowi Trzeciakowskiemu z agencji Deloitte. Doceniono go za „trafne i odważne analizy dotyczące sytuacji na rynku mieszkaniowym”.

Igor Janke niedawno świętował pierwszą rocznicę uruchomienia „Układu Otwartego”. Informowaliśmy wówczas, że podcast notuje niemal 250 rozmów, a także 13 milionów odsłon i odsłuchań na wszystkich platformach podcastowych i YouTube.

Janke uruchomił także społeczność „Układu Otwartego”, aby – jak nam mówił – mieć lepszy kontakt z odbiorcami. Janke przez dwie dekady pracował w mediach. Zaczynał jako reporter polityczny i szef działu kultury w „Życiu Warszawy”, potem był m.in. wicenaczelnym „Expresu Wieczornego”, redaktorem naczelnym Polskiej Agencji Prasowej (w latach 1998-2002), szefem działu politycznego „Rzeczpospolitej” oraz publicystą tego dziennika i „Uważam Rze”. Prowadził też programy w TOK FM, TV Puls, TVP i Polsat News 2. Uruchomił platformę blogową Salon24.pl.

Od września 2018 roku związany był z agencją R4S jako partner. Odszedł w lipcu 2021 roku i wkrótce potem uruchomił własny podcast.