CMWP monitoruje apelację w sprawie morderstwa Jarosława Ziętary

Jarosław Ziętara zaginął we wrześniu 1992 roku

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP objęło monitoringiem apelację krakowskiej Prokuratury Regionalnej od wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu w sprawie przeciwko byłemu senatorowi Aleksandrowi Gawronikowi, oskarżonemu o podżeganie do zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary.

Krakowska prokuratura 4 kwietnia zaskarżyła wyrok w całości, zarzucając sądowi bezpodstawne uznanie za bezwartościowe zeznań wszystkich kluczowych świadków oraz podważenie opinii biegłych sądowych. Apelację krakowskiej prokuratury poparł oskarżyciel posiłkowy Jacek Ziętara, brat zamordowanego dziennikarza.

„Wydarzenia z 24 lutego (wyrok SO w Poznaniu – red.) odebrałem osobiście jako brak szacunku do oskarżycieli, a przede wszystkim do pamięci mojego brata – Jarosława Ziętary” – napisał brat zamordowanego dziennikarza.

Sprawę rozpatrzy Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Termin posiedzenia nie jest jeszcze znany.

Jarosław Ziętara, dziennikarz śledczy „Gazety Poznańskiej”, zaginął 1 września 1992 roku w drodze do pracy. Według ustaleń prokuratury miał zostać uprowadzony i zamordowany. W 1999 roku został uznany za zmarłego. O podżeganie do jego zabójstwa oskarżono byłego senatora Aleksandra Gawronika. Sprawa w I instancji zakończyła się wyrokiem uniewinniającym.